Fassbinder'in 'hayatı film' oldu! İşte o fragman

Ünlü Alman yönetmen Rainer Verner Fassbinder'in hayatı film oldu.

news-details
Sinema

Başkalarının hayatını film yapan Fassbinder'in bu kez kendi hayatı film oldu. "Uslanmaz Çocuk" adlı filmin senaristi Klaus Rixter, yönetmeni ise Oscar Rehler.

 Baş rolde ise ünlü oyuncu Oliver Mazurtshak oynuyor. Filmin, koronavirüs nedeniyle prömiyeri  ertelenmişti.

RAİNER WERNER FASSBİNDER KİMDİR?

(d. 31 Mayıs 1945, Bad Wörishofen, Bavyera, Almanya – ö. 10 Haziran 1982, Münih)

Alman aktör, yönetmen, yapımcı ve yazar. "Yeni Alman sineması" akımının en önemli temsilcisi kabul edilir. 37 yıllık yaşamında 35 uzun metrajlı filme imza atan Fassbinder, kariyeri boyunca çeşitli festivallerde 20 ödül, 10 da adaylık elde etti.

1946'da doktor bir baba ile mütercim bir annenin oğlu olarak Bavyera'da doğdu. 16 yaşında okulu bırakan ve homoseksüel olduğunu açıklayan Fassbinder, yönetmenlik yapmadan önce film setinin, hemen hemen tüm bölümlerinde görev yaptı. 1960'ların ortalarında Friedl-Leonhard Stüdyosu'nda tiyatro ve sahne dersleri aldı ve 1968'de Peer Raben, Hanna Schygulla ve Kurt Raab ile birlikte "Anti-Theater" adıyla bir tiyatro topluluğu kurdu. Tiyatro yılları, Fassbinder'in sinema dilinin gelişmesine büyük katkıda bulundu. 1969'da çektiği ilk uzun metrajlı filmi "Liebe ist kälter als der Tod (Aşk ölümden soğuktur)", Berlin Film Festivali'nde gösterildiğinde olumlu tepkiler almadı. Aynı yıl çektiği ve bir tiyatro oyunundan uyarladığı Katzelmaher, küçük çaplı bir başarı yakaladı.

Fassbinder'in ilk ses getiren filmi, 1974'teki "Angst essen Seele auf (Korku ruhu kemirir)" oldu. Bu film, yönetmenine Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye adaylığı ve Fibresci Özel Jüri Ödülü'nü getirdi. Faslı bir göçmen Ali ile kendisinden 20 yaş büyük Alman Emmi Kurowski'nin evliliği üzerine kurulan filmin hikâyesi, Almanya'daki göçmen ve kimlik sorununa eğiliyorrdu.

Rainer Werner Fassbinder, 1979'da çektiği "Die Ehe der Maria Braun (Maria Braun'un Evliliği)" ile yine sinema dünyasını sarsan bir yapıt ortaya koydu. Film eleştirmenleri, bu filmi Fassbinder'in başyapıtı olarak değerlendirirken, yönetmenin sadık oyuncusu Hanna Schygulla (23 filmde yönetmenle beraber çalıştı.), "Maria Braun" rolüyle Altın Ayı ödülüne layık görüldü.

1982 yılında ölümünden kısa bir süre önce çektiği Veronika Voss başlıklı filmi ise, Berlin'de bu kez "en iyi film" dalında Fassbinder'e Altın Ayı'yı getirdi. Bazı filmlerinde rol alan annesi Lilo Pempeit'in de göründüğü film, yönetmenin kariyerindeki en önemli yapıtlar arasında sayılır. Son filmi Querelle, pornografinin sınırlarını zorlayan gay ve lezbiyen ilişkileri barındırır ve 1982 Venedik Film Festivali'nda yarıştı. Film, çoğu ülkede "18 yaş üstü" sınırlamasıyla gösterime girdi.

Rainer Werner Fassbinder, 10 Haziran 1982 günü evinde ölü bulundu. Yapılan otopsi sonucunda ölüm sebebi olarak kalp krizi teşhis edildi. Aşırı dozda kokain, uyku hapı ve alkolü bir arada kullanarak zehirlendiği ve kalbinin iflas ettiği tahmin ediliyor. Masasında kalan notlarından "Qurelle" başlıklı filmin senaryosunu tamamlamak üzere olduğu anlaşılıyordu. Ölümünden sonra 3 senaryosu daha filme çekildi.

Fassbinder'in ölümü, çoğu sinema tarihçisine göre Yeni Alman sineması akımının da sonu anlamına gelir. (Vikipedia)

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..