'Yoksullara ve işsizlere bedava maske dağıtılsın! Merdivenaltı maske üretimi denetlensin'

TÜKETİCİ Hakları Derneği (THD) Başkan Yardımcısı Ergün Kılıç, tüketicilerin evrensel haklarından biri olan 'Güvenlik ve Güven Duyma Hakkı' kapsamında tüketicilerin sağlığını korunması tehlikeli ve zararlı etkiler taşıyan ya da sonradan olabilecek her çeşit mal ve mamüle, tüm hizmetlere, her ölçekte imalat, üretim, süreç, yöntem ve prosedürlerine, aracı ve satıcı işletmelerin fiili tehlikeye sebep olabilecek icraat ile risklerine karşı korunması gerektiğini belirti.

news-details
Haberler

TÜKETİCİ Hakları Derneği (THD) Başkan Yardımcısı Ergün Kılıç, “Tüketicilerin kullandığı maskeler standartları belirlenerek denetimler ve yaptırımlar birlikte uygulanmalıdır.” dedi.

Kılıç, salgın döneminde tüketicilerin yaşamsal öneme sahip olan maskeleri ile ilgili olarak belirsizliğin devam ettiği, günümüz koşularında satılan güven teşkil etmeyen maskelerin olduğu ve hangi koşullarda ve hangi standartlarda üretildiğinin bilinmediğini, satın alınan maskelerin koruyuculuğu konusunda yeterli ve güvenli bilgiye tüketicilerin ulaşamadığını ifade etti.

Kılıç, Tüketici Hakları Derneği’nin yaptığı “Maskelerin üretim, dağıtım, pazarlama, tüketicilere satış koşulları belirlenip açıklanmalıdır. Ambalajlama kriterleri belirlenerek içerisinde olması gereken bilgiler ambalajlara eklenmelidir” çağrısını da hatırlattı.

Kılıç, “Ayrıca Gaziantep Tüketici Hakları Derneği Şube Başkanı Bülent Yılmaz da 'Maskeler üç katlı olmak zorunda. Hepimiz bunu biliyoruz ama üç katlı olması yetmiyor. Çünkü her katta aydı bir malzeme kullanılması lazım. Birinci ve üçüncü katta farklı orta katta esas koruyuculuğu sağlayan farklı kumaş kullanılması gerekiyor' açıklamasında bulunmuştu. Maske üretimi sorumluluk gerektirir. Korona virüse karşı kullanılan maskelerin üretimi, dağıtımı, pazarlaması ve tüketicilere satılması sürecindeki denetimler ivedilikle yapılmalı, yasal ve idari önlemler alınmalı ve yaptırımlar uygulanmalıdır. Üretici ve dağıtıcı firmaların yasal görev ve sorumlulukları kapsamında, yetkili kamu kuruluşlarının müdahalesi ile maske numunelerinin periyodik olarak test ettirilip sonuçlarının tüketicilere açıklanması sağlanmalıdır. Tüketiciler sağlığını nasıl koruyacak, işportada dahi satılan maskeleri kullanarak mı? Koruyucu özelliği olmayan maskeler takılması tüketicinin virüsten korumak yerine virüse daha kolay yakalanmasına neden olmaz mı?” değerlendirmesinde bulundu. 
ALT GELİR GRUBUNA VE İŞSİZLERE ÜCRETSİZ MASKE VERİLSİN
Tüketicilerin ekonomik koşulları açısından da konuyu değerlendiren Kılıç, şunları kaydetti: “Asgari ücretin altında geliri olanlara, hiç geliri olmayanlara, işsizlere ve ailelerine korona virüse karşı kullanılan maskeler ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından ücretsiz verilmelidir. Tüketici Hakları Derneği olarak, tüm tüketiciler adına Sağlık Bakanlığını, Ticaret Bakanlığını, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını göreve çağırıyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaş

author

Ahmet Yıldız

gercekedebiyat.com yazarı, Gerçekedebiyat.com sitesinin kurucusu

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..