Objelerle Aşk / Cem Güneş

news-details
Haberler

 

 Çocukluğumuzda geleceğe dair en önemli  düşüncelerden biri 'büyüdüğümüzde' kiminle evleneceğimiz olmuştur. O kişi son derece seçkin ve bize özeldir. Hiç kimsenin bilmediği güzel ve bilgili bir insandır. Genç kızlar gittikleri düğünlerde gelinliklere göz gezdirirler; 'benim gelinliğim böyle olmayacak ya da benzeyecek' türünden düşüncelere kapılırlar. Beyaz atlı prensi de vardır kimilerinin.

 Yaşadığımız yüzyılda birey artık yakın akraba veya toplum tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilemiyor ve yazgısı-seçimi şekillendirilemiyor. Normlar sürekli olarak kırılmakta ve değişmekte. Özgür toplumlar yeni bireyler yaratmakta ve onların özgür seçimlerine olanak tanımakta.

 Romantizm denilen olgu et ve kemikten yaratılmış iki kişi tarafından yaşanıyordu ya da biz bunu böyle biliyorduk. Kişi bir nesneye yüksek düzey ilgi duyarasa eğer bu çok gizli tutulurdu, çünkü normlar bunu gerektirirdi. Günümüzde bazı insanlar bir takım cansız nesnelere ilgi duyup aşk yaşamaya başladı ya da bunu açığa vurmaya başladı.

 Bu konuda araştırma yapmış psikologlara göre eğilimin en önemli nedeni güven duygusu ve seçimin ilk adımı geçici obje. Birey canlı olmayan bir nesneye aşırı ilgi duyuyor ve bu sevgiye dönüşüyor.

 Çocukların oynadığı küçük ayılar, oyuncaklar aslında tipik bir olası geçiş dönemi objeleridir. Birçok kişilik tipinde cinsel eş en güvenilir olandır ki psikologlar bu yüzden bazılarımızın cansız bir objeye daha güvenilir bakıp onunla aşk yaşayabileceğimizi anlatıyor.

 Günümüzde yeni ortaya atılmaya başlayan bu eğilimde belki de İngiliz vatandaşı Amanda Liberty'nin öyküsü öncü oldu. Onun aşk anlayışının tanınmasından sonra daha nicelerini hayretle okuduk. Amanda bir okul gezisi dahilinde İngiltere'nin Leeds kentinden yola çıkıp NewYork'a gelir ve oradaki özgürlük anıtına aşık olur. Ülkesine geri döndüğünde soyadını Liberty 'özgürlük' olarak değiştirir. Amanda henüz 14 yaşındayken de bir davul kolleksiyonuna tutkusu olduğunu anımsıyor. Bu objelerden sonra Amanda aslında en fazla avizeler ve lambalara aşık olabileceğini anlıyor.

 Amanda'nın yaşadığı evde özel ilgi duyduğu yirmi dört parçadan oluşan bir avize kolleksiyonu var, ama asıl sevgisini yoğunlaştırdığı avizeyi E bay internet sitesi üzerinden Almanya'dan satın aldığını anlatıyor. Bu klasik avizeye yüklü para ödeyen Amanda daha sonra bu avizeyle sevgililer gününde nişanlanıyor. Amanda en son edindiği avizeyle kristal parlaklığında bir aşk yaşadığını anlatıyor ve diğer avizelere de olan ilgisinin kıskançlığa yolaçmadığını söylüyor. Avizeleriyle mutlu bir yaşam süren ve onlara sarılıp öpen Amanda yalnızca örneklerden bir tanesi.

 Amanda Liberty'nin durumunu araştıran psikologlara göre nesnelere aşık olan insanların hepsinin özel bir geçmişi var. Ortak yönleri aslında güvenilir bir dosta yoğunlaşmaları, aldatmayacağına emin oldukları güvenilir bir dost.

 Profesör Esben Esther Benestad Norveç Agder Üniversitesi'inde klinik sexoloji bölümü öğretim üyesi. Benestad'a göre bu seçimin ardında aşırı güven gereksinimi var.  Çoculukta bir oyuncağa aşırı bağlanmış içine kapanık insanların arasından bu seçimi yapanlar oluyor. Objelere ilgi duyuyorlar.

 Psikologların ortak görüşüne göre bir objeyle beraberlik hatta cinsel ilişki konusunun yasal sayıldığı ülkelerde bu tip evlilikler olmuyor ve bu vakalar gün yüzüne çıkmıyor.

 İşte çeşitli nesnelerde aşkı bulan ve bunu bizlerle paylaşabilen kişilerin bazıları:

 Noorul Mahjabeen Hassan - video oyunu Tetris'e aşık olmuş ve beraber yaşıyor.

 Matematik öğrencisi Noorul Mahjabeen Hassan (20) kendini nesne cinsiyetli olarak tanımlar ve nesnelere çekilir.

 Tetris video oyunuyla evlenme planları yapar. Odasını Tetris ile ilgili objelerle dekore eder.

 Hassan mevcut ilişkisinden önce hesap makinesi Pierre ile birlikteydi. Ayrıca tek hatlı şeritlere, iPod'lara ve GPS sistemine ilgi duyulduğunu da itiraf ediyor.


Pascale Sellick - yorgan

The Mirror gazetesi İngiltere'nin Devon kentinde bulunan yaklaşık 49 yaşındaki Pascale Sellick'i yazdı. Bir düğün planlayıcısıyla işbirliği içinde kendisi ve sevgili yorganı için cömert bir düğün töreni düzenledi. Yorgan ile olan ilişkisini şimdiye kadarki en samimi ve güvenilir olarak nitelendiren Sellick ilişkisini  'Yorganım, sahip olduğum en uzun, en güçlü, en samimi ve güvenilir ilişkidir. Çünkü her zaman benim için oradaydı ve bana iyi sarılıyor.' şeklinde açıkladı.

Amanda Sparrow Large
- Bir korsanın ruhuyla.

Evet yalnış okumadınız. İrlandalı Amanda Sparrow (46) tam 300 yaşında bir Karaib korsanıyla evlendi. Bu evlilik seremonisi yasal işlem göremeyeceği için nikah uluslararası sularda bir şaman kamı tarafından kıyıldı.  Amanda bu yakışıklı ve karizmatik korsanla 1700 yıllarında karayip Adaları'nda tanıştığını öne sürdü.

37 yaşındaki İsveçli Erika Anderson kendisine ilgi duyduğunu anladı ve kendisiyle evlenmeyi yeğledi. Buna da bilimde Sologami adı veriliyor. Eriika Anderson boşanmanın getirdiği bir takım problemlerle uğraşmamak için kendiyle evlenmeyi yeğlediğini söylüyor.
İtalyanların meşhur fitness figürü Laura Mesi de kendisiyle evlenenlerden biri.

"Sal9000" takma adını kullanan Japon bir adam 2009'da bir bilgisayar oyunu karakteriyle evlendi.

Oyuncu, Nintendo DS konsolunda aşk simülasyon oyunu Love Plus oynarken Nene Anegasaki karakterine aşık oldu. Daha sonra hayali bir çocuğun ebeveynleri oldular.

Amy Wolfe - Atlı karınca

Her evliliğin iniş ve çıkışları vardır, ancak New Yorklu Amy Wolfe'nin 1001 Gece atlı karıncasıyla evlendikten sonra daha fazlasını da yaşamak istediğini anlatıyor.

Erika Eiffel - Eyfel Kulesi

Asıl adı Eirika Labrie olan Fransız vatandaşı 2007 yılında Eyfel Kulesi'yle nikah kıydı ve Eiffel soyadını aldı!

Eika bu ilişkiden önce bir köprü, çeşme ve Berlin Duvarı ile aşk yaşadığını anlatıyor.

Ya Eyfel Kulesi ile evlenip Eyfel soyadını alan, 36 yıl önce bir tren istasyonuna aşık olan Carol'un öyküsü!  Daha sonra Eika, Eija-Riitta Berliner-Mauer adlı Alman kadınla tanışır ki o da Berlin Duvarı'na tutkuludur. Bu tutku onları birleştirir ve internette bir objektofil sayfa meydana getirirler.

İngiliz Sharon Tendler - İsrail'de tanıdığı bir yunusla dünya evine girdi.

 Tayland'lı Chadil Deffy - Vefat eden sevgilisinin ruhuyla evlendi.

Köpekleri çok seven İngiliz vatandaşı Amanda Rodgers Hırvatistan'da Sheba adlı bir köpekle nikahlandı. Ancak bu evlilk hukuksal bir destek görmedi.

*

Liste bu şekilde değişik nesneler, ruhlar daha bir çok elementle evlenen veya aşk yaşayanlarla dolu.

Obkejtofil eğilimi genelde normal dışı algılansa da gerçek boyutun tahmin edebileceğimizden büyük olduğu şüphe götürmez.

Gerçek sevgiyle ve aşkla kalın.

Cem Güneş

GERCEKEDEBİYAT

 

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..