Demirtaş Ceyhun'un oğlu Ozan Ceyhun Viyana Büyükelçisi oldu... Tartışmalar başladı!

Ozan Ceyhun'un büyükelçi olmasına bizi şaşırtan boyutta tepkilerin olması ve '12 Eylül askeri darbesi öncesi bir ülkücü genci öldürmekle suçlandığı için Avusturya’ya kaçan ve kırmızı bültenle aranan Ceyhun...' gibi başlıkların atılmasına Ceyhun'dan yanıt geldi.

news-details
Haberler

1998-2004 arasında Almanya Yeşiller Partisi ve Sosyal Demokrat Parti’den Avrupa Parlamentosu milletvekili olan, 2015 seçimlerinde AKP’den milletvekili adayı olup seçilemeyen Ozan Ceyhun, Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği’ne atandı.

Ceyhun’un Viyana Büyükelçiliği’ne atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı.

Aynı zamanda Almanya vatandaşı olan Ozan Ceyhun, 1998-2000 arası Almanya Yeşiller Partisi, 2000-2004 arası ise Almanya Sosyaldemokrat Partisi’nden (SPD) Avrupa Parlamentosu milletvekilliğini yürüttü.  Bir dönem Mustafa Sarıgül'ün danışmanlığını yürüten Ceyhun, 2015 genel seçimlerinde İzmir 1. bölge 5. sıradan AKP milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi.

Ozan Ceyhun'un büyükelçi olmasına bizi şaşırtan boyutta tepkilerin olması ve "12 Eylül askeri darbesi öncesi bir ülkücü genci öldürmekle suçlandığı için Avusturya’ya kaçan ve kırmızı bültenle aranan Ceyhun..." gibi başlıkların atılmasına Ceyhun da yanıt verdi.

"En keskin solculuktan AKP’ye… Kaçak gittiği Avusturya’ya büyükelçi oldu.", "Solcu yazar Demirtaş Ceyhun’un oğlu Ozan Ceyhun Avusturya’ya Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak atandı.", "Yazar Demirtaş Ceyhun'un oğlu Ozan Ceyhun'un Avusturya'nın büyükelçisi olarak atanması gündem oldu...  Dev-Yol üyesi olduğu ve hakkında cinayet suçlaması bulunduğu için Avusturya'ya kaçan Ceyhun'un Viyana'ya büyükelçi olarak atandı" gibi haber yapan bazı yayın organlarına Ozan Ceyhun "sosyal medya" hesabından şöyle yanıt verdi:

"Büyük bir haksızlık ile karşı karşıyım. İşlemediğim bir suçla itham ediliyorum. Hele Ermeni iddiaları ile ilgili bana yönelik bazı çevrelerce yazılanlar büyük bir yalan. Berlin'de Bundestag karar alırken ona karşı miting organizasyonu içinde yer alan biriyim.

"Hakkımda yapılan itham ve fotoğraflarda doğru değil. 1977 yılında 16 yaşındaydım. 12 Eylül askeri cuntası beni ben yurtdışında iken karalamak istediğinde de bizzat askeri mahkemede iddiarin yalan olduğu kanıtlandı. Tek bir ceza almadım. İsteyen araştırsa doğruluğunu görür.

"Bir insanı hiç işlemediği ve böyle olduğu da açıkça belgelenmiş bir konuda kendisi ile konuşma ihtiyacı bile duymadan suçlamak hangi vicdana sığar. Şimdiye kadar sustum. Ama yazılanları ve bu yalanlara inananları gördükçe şaşırıyorum.

"Bir gazetecinin hakkında ağır ve gerçek olmayan suçlamalar yapmadan önce suçladığı kişiyle konuşması ve araştırma yapması gerekmiyor mu? Basın etiği böyle kolayca çiğnenebilinir mi? Suçsuz bir insanı suçlayanların 'niye cevap vermiyor' demeleri hukuk devleti anlayışına sığar mı?

"Ben yıllardır en zor koşullarda ve Türkiye düşmanı medyanin her türlü saldırısına karşı ülkemi savunan en acımasız koşullarda dik duran biriyim. Buna şahit olan saygı duyduğum MHP milletvekilleri de var.Şu anda bana yönelik yazılanlara en çok PKK, FETÖ ve düşmanlarımız seviniyor

"Yıllardır Avrupa'da ülkemi savunan ve dik duran bir siyasetçi olarak çok ağır bedeller ödedim. Pişman degilim. Ülkeme canım feda. Ama bana yönelik yürütülen bu "çamur at izi" kalsın kampanyası karşısında dilerim hukuk devletine ve adalete inananlar tavır alırlar. Hak etmiyorum."

 

DEMİRTAŞ CEYHUN KİMDİR?

Demirtaş Ceyhun (d. 1934, Adana, - ö. 29 Temmuz 2009, İstanbul), Türk hikâye, roman ve inceleme kitapları yazarı.

1959 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümünü bitirdi.

Genelde toplumsal konuların irdelenmesine yönelen eserler veren Ceyhun'un ilk hikâyeleri 1955 yılında Yeni Ufuklar dergisinde yayınlanmaya başlandı. Yazarlığının ilk döneminde kişisel sorunlar üzerine eserler veren Ceyhun'un konulara bakış açısı, cinsel ve ruhsal sorunlara getirdiği farklı yaklaşımlar dikkati çekti. Ancak yazarın günümüzde kitlelerce tanınması, daha sonraları çağdaş içeriği ağır basan, toplumsal gerçeklerin kökenlerine yönelen inceleme eserleri ile olmuştur.

Ceyhun, Asya adlı romanıyla 1970 TRT ödülünü, Çamasan adlı eseriyle 1973 Sait Faik Hikaye Armağanı'nı kazandı. Yazarın ayrıca Horozlu Ayna isimli bir çocuk hikâye kitabı da bulunmaktadır.Ceyhun, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Başkan Yardımcılığı görevi sırasında özel yüksekokulların devletleştirilmesi için mücadele etmiş ve Anayasa Mahkemesi'nin 1971 yılında aldığı kararla 44 yüksekokul devletleştirilmiştir. 1984 yılında Aziz Nesin ve Yalçın Küçük'ün de aralarında bulunduğu birçok aydınla birlikte Aydınlar Dilekçesi ni hazırlayanlar arasında yer aldı. Demirtaş Ceyhun; haftalık Aydınlık ve aylık Teori dergilerinde köşe yazıları yazmaktaydı. İşçi Partisi üyesi ve partinin 2007 yılında ilan edilen Milli Hükümet'inin Kültür Bakanı'ydı. Zatürre tedavisi görmekte olduğu hastenede hayatını kaybeden Ceyhun'un cenazesi Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Tanrıgillerden Biri (Ataç, 1961)

Sansaryan Hanı (Barış Kitaplığı, 1967)

Haçlı Emperyalizm (Habora, 1967)

Yağma Edilen Türkiye (Habora, 1968)

Asya (Ok, 1970)

Çamasan (Sinan, 1972)

Apartman (Bilgi, 1974)

Yağmur Sıcağı (Cem, 1976)

Bir Yeni Dev - Çağımızın Trajiği (Tekin, 1977)

Yüz Yaşındaki Delikanlı, Bulgaristan (Habora, 1978)

Avşalı Çocuk (Işık, 1979)

Yirminci Yüzyıl ve Edebiyat (Çağdaş, 1979)

Ada'nın Kuşu (Cem, 1979)

Cadı Fırtınası (Yazko, 1982) 

Babıali'nin Şu Son Kırk Yılı (Milliyet, 1984)

Çağımızın Nasrettin Hocası Aziz Nesin (Milliyet, 1984)

Can Çekişen Kitap (Cem, 1985)

Babam ve Oğlum (Cem, 1985)

Ah Şu Biz Kara Bıyıklı Türkler (E, 1988) 

Bütün Dünyadan Özür Diliyorum (Cem, 1988)

Entelektüelden Entele (E, 1989)

Savaş ve Küçük Barış (Gendaş, 1991)

Horozlu Ayna (Cem, 1993)

Ah Şu Biz Göçebeler (Sis Çanı, 1994) 

Asılacak Adam Aziz Nesin, söyleşi (AD, 1994)

Yaşasın Aziz Nesin (Sis Çanı, 1995) 

Türk Edebiyatındaki Anadolu (Sis Çanı, 1996)

Ayı İzi: Eylül Öyküleri (Sis Çanı, 1997)

Osmanlılarda Aydın Kavramı (Sis Çanı, 1997)

Kod Adı Ulu Hakan (Sis Çanı, 1998)

Eskimedi Bendeki Umutsuz Umut (CKK, 1999)

Ah Şu Osmanlılar (Sis Çanı, 2000)

Soğuk Savaş Yazıları (Sis Çanı, 2001)

Modernizm, Postmodernizm, Türban (Sis Çanı, 2003)

Erikler Çiçek Açtı mı (Dünya, 2004)

Edebiyatımı Geri İstiyorum (Sis Çanı, 2005)

Yakılacak Adam Aziz Nesin (Dünya, 2006)   

 

 

ÖDÜLLER

TRT 1980 Sanat Yarışmasında başarı armağanı (Asya ile)

1973 Sait Faik Hikâye Armağanı (Çamasan ile)

TDK 1975 Hikâye Armağanı (Apartman ile)

 

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..