Attila Aşut'tan İsmail Küçükkaya'ya ayar!

news-details
Haberler

Attila Aşut, Birgün gazetesinde İsmail Küçükkaya'nın kitap tanıtımları arasında şiir okuma biçimini eleştirdi.

Attila Aşut'un "Şiir böyle sevdirilmez!" başlıklı yazısı şöyle:

İsmail Küçükkaya Fox TV’nin sabah kuşağındaki “Çalar Saat” izlencesinde kültür-sanat konularına ve kitap tanıtımlarına sürekli yer veriyor. Çok da iyi ediyor. Çünkü televizyon kanallarında eksikliği gitgide daha çok duyulan bir şeydir sanat.

İsmail Küçükkaya, her gün şiir de okuyor izlencesinde. Seçtiği ozanların nitelikli olduğunu söyleyebilirim. Ne var ki, kendisi çok kötü bir şiir okuyucusu! Seslendirdiği şiirlerin ruhunu geçiremiyor dinleyenlere. Çünkü egemen değil okuduğu şiirlerin yapısına ve içeriğine. Çoğu kez aynı dizeyi birkaç kez yineliyor. Bazen de kimi sözcükleri yanlış okuyor; şiirde doğaçlama değişiklikler yapıyor, dizeleri eksiltiyor ya da çoğaltıyor!

İsmail Küçükkaya’nın bir kusuru da kimi sözcükleri zaman zaman yanlış seslendirmesi. Örneğin İKSV kısaltmasındaki “K” harfini hâlâ “Ka” diye söylüyor. 12 Kasım günkü izlencede ,“cüret” sözcüğünü ısrarla “cüüret” diye, “ü’yü uzatarak seslendirmesi ise benim açımdan bardağı taşıran damla oldu.

Yapılan iş kadar, onun nasıl yapıldığı da önemli. Kötü şiir sunumu, insanları şiirden büsbütün uzaklaştırır. Dostça uyarmak istedim.


Attila Aşut

(Birgün gazetesi)

GERCEKEDEBİYAT.COM

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..