"Işıkevleri"nden özgürlüğe... "Cemaat"in romanı yazıldı...

news-details
Kitap Yorumları

Ortalık gazetecilerin "FETÖ" kitaplarından geçilmiyor.

Bu kez romanı yazıldı kapalı kutu "Cemaat"in. Işıkevlerinde büyümüş, "Abi"lik mertebesine ulaşmış "dışarıdakı" hayata meraklı Hilmi'nin "Gezi" olayları dahil gördüklerinden yaşadıklarından etkilenip yavaş yavaş bilinçlenmesi ve özgürlüğe yürümesinin romanı bu.

"Ayağınla kovayı biraz iteleyip kendine duvarla kova arasında daracık bir yer açtın. Holün iki yanından da görünmeyen bir kuytuluktu aradığın. Kimsenin yüzüne bakacak halin yoktu. Evin en genci sendin. En çaylağı, en cahili ve en deneyimsizi. Aynı zamanda en sık banyo yapanı. Adın hamamcıya çıkacak, durumun semt abisinin kulağına gidecek diye utanç dolu bir kaygı vardı içinde. Karnında beliren ince bir sızı parça parça kemiriyordu etini. Erkek olmak yasaktı evlerde, gömleğini önüne sarkıtıp unutacaktın oranda bir şey olduğunu. Bunu yapamadığın, yapmayı beceremediğin içindi yüreğinin sıkışıklığı…" (s. 13)

Çocuk yaşlarda cemaatin çarkları arasına giren, bu karanlık kutuyu içerden ve önemlisi bir yazar olarak gözlemleyip anlatan, üstelik "abi" mertebesinde Kemal Yitikırmak'ın yazdığı ilk roman bu.

Başka bir dünyanın soluksuz okunan romanı.

Romanı 2015 Temmuz'unda yayınevlerine göndermiş yazar. Ama anlı şanlı yayınevlerimizin kimisi "edebi" değil bahanesine sarılmış, kimisi de "cemaate karşı hükümete bir koz daha vermeyelim" diyerek geri çevirmiş dosyayı.(Daha 15 Temmuz 2016'ya bir yıl var!)

Patatesli Yumurta, iskeleti birinci elden anılar ama karakterleri kurgu melez bir roman.

Gerçekleri gazetecilerin elinden alan bir roman!

KİTABI EDİNMEK İÇİN...

 
GERCEKDEBİYAT.COM

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..