Tahsin Yücel'in 'Alıntılar' kitabı yeniden yayınlandı

Daha önce 1997 yılında ilk baskısı YKY'de yayınlanan Tahsin Yücel'in Alıntılar adlı kitabı Kırmızı Kedi yayınlarınca yeniden yayınlandı.

news-details
Kitap

Yazar Tahsin Yücel’in Cumhuriyet’te yayımlanan yazılarını bir arada yayınlayan kitap yayınlandı. Yücel bu yazılarında yazından dile, politikadan güncel olaylara, hemen her konuya dokunuyor.

Tahsin Yücel, iyi bir romancı, öykü yazarı, çevirmen olduğu kadar iyi bir denemeciydi. Edebiyatın bütün sorunları üzerine özgün yorumlarda bulundu.

Doğan Hızlan Yücel için "Edebiyatın gündelik sorunlarını tartışırken onlara derinlik kazandırırdı." diyor.

Tahsin Yücel'in kitaba yazdığı önsözden bir bölüm şöyle:

 “Bu kitapta yer alan yazıların Cumhuriyet’te yayımlanmaya başladığı ilk haftalardan şu son günlere dek, pek çok dostum bunları ‘zamanı gelince’ bir kitapta toplamamı salık verdi. Bir süre sonra, bu düşünce bana da bayağı çekici gelmeye başladı. Ama zamanı nasıl gelirdi? Zamanının geldiği nasıl bilinirdi? Çoğunlukla başkalarının sözlerinden yola çıkarak ya da başkalarının sözlerine gelmek için yazdığım, bu nedenle adlarını ‘Alıntılar’ koyduğum bu yazılarda, yazın tutkunu kimliğimi hiçbir zaman unutmadan; ama yazın, dil, ekin, politika, güncel olaylar, hemen her konuya dokunuyordum. Dolayısıyla belirli bir sona doğru tutarlı bir gelişme değil, sürekli bir dağılma söz konusuydu. Ama bana sorarsanız bitmişlik de kitabı kitap yapmaya yetmez her zaman. Aynı zamanda belirli bir ‘bütün’ oluşturması gerekir. Ben kendi payıma, değişik parçalardan oluşan kitaplarımda da elden geldiğince sağlamaya çalışmışımdır bu bütünlüğü.”

Sosyal Medyada Paylaş

author

Ahmet Yıldız

gercekedebiyat.com yazarı, Gerçekedebiyat.com sitesinin kurucusu

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..