İzmir Fikret Mualla'yı ağırlıyor: Tam 55 özgün yapıt

İzmir’deki Folkart Galeri, tamamı orijinal 55 yapıtla Paris Ekolü’nün ‘delişmen’ paleti Fikret Muallâ’yı ağırlıyor. ‘Yalnız ve Yaralı Bir Hayat’ başlıklı sergide, sanatçıya ait elyazması mektup, kitap ve kişisel eşyalar, kişisel ve kurumsal koleksiyonlardan derlenen eserleriyle bir arada görülebilecek.

news-details
Resim

Türkiye sanat tarihinde ‘Paris Ekolü’ olarak nitelenen dönemin sıradışı fırçası Fikret Muallâ, Folkart Galeri’de açılan kapsamlı bir sergiyle İzmirli sanatseverlerin karşısında.

Sergide, Avni Arbaş, Hakkı Anlı, Albert Bitran, Hale Asaf, Abidin Dino, Nejad Melih Devrim, Remzi Paşa, Mübin Orhon gibi ressamlarla aynı ‘ekol’de anılan, bohem yaşantısı ve nice dostluk anısıyla kayıtlara geçen Fikret Muallâ’nın İzmir’de bugüne kadar açılan en kapsamlı sergisinde tümü kayıtlı ve sertifikalı 55 özgün çalışması yer alıyor.

Folkart Galeri’nin direktörü Fahri Özdemir koordinatörlüğünde hazırlanan sergide, sanatçıya ait ölü doğa/natürmort, peyzaj, nü/çıplak figür resimleri ile yine figüratif, dışavurumcu birçok Paris ve Fransa çıkışlı iç ve dış mekân yorumu izleyicilerin ilgisine sunulacak.

 

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..