Fidel Castro Julio Cortazar’ın müthiş anlatımıyla bu kitapta…

news-details
Kitap Yorumları

Fidel Castro ve arkadaşlarının Granma gemisinden atlayıp karaya ayak bastıkları andan Küba devrimini ateşleyen Sierra Maestra dağlarının zirvesindeki büyük buluşmanın nefes kesen öyküsü Buluşma adıyla Julio Cortazar tarafından yazılmıştı.

Buluşma ilk kez DeliDolu yayınevince Türkçe’de yayınlandı. Arjantin Çizerler Birliği Altın Madalya Nişanı sahibi illüstratör Enrique Breccia’nın olağanüstü çizimleriyle zenginleşen bu büyülü anlatım tam da bu günlerde okunması gereken bir öykü.

Lenin’in "Emperyalizm çağı", Magdoff’un “Yeni emperyalizmçağı” dediği 20. yüz yılı “antiemperyalist mücadeleler çağı”na dönüştüren bu “Buluşma”, büyük devrimci Che Guavera’nın ağzından anlatılıyor.

Gemiden inince iki gruba ayrılan ve zaman zaman da çatışmalarda arkadaşlarını kaybeden grup “Luis”in yani Fidel Castro’nun ayrı yoldan gelen diğer grubuyla buluşmaya odaklanmış.

“…Uçaklar buradaysa yanlış sahile çıkmış olamazdık, belki bir kaç mil sapma olmuştu ama otoyol, bataklığın ardında demekti, sonra ova ve kuzeye doğru ilk tepeler olmalıydı….” (s. 10)

“…Luis’den, Pablo’dan ve Lucas’dan haber yok; dağılmışlar ve muhtemelen ölmüşlerdi; her halükarda bizim kadar ıslak ve kaybolmuş vaziyetteydiler…” (s. 11)

“…Gece çökünce yolumuz daha da dikleşti ve iyice zorlaştı ama Luis’in bizi beklemek için bir alageyiğin bile tırmanamayacağı bir noktayı seçmiş olduğunu düşününce şevkimiz arttı…” (s. 35)Cortazar’ın bu uzun öyküsü, Che’nin astımı, yüksek ateşi ve sanrıları nedeniyle yer yer sayıklamalara dönüşüyor. Örneğin yüksek ateşte halüsinasyon görüyor: Luis (Fidel) yüzünü çıkarıyor ve diğerlerine bu yüzü takmalarını söylüyor… Mozart’ın “Av” kuarteti de Buluşma’nın Cortazar elinden anlatımla iyi okurlar için tam bir sürpriz…

İspanyolca’dan Altuğ Akın’ın çevirdiği kitap Deli Dolu yayınevince Nisan 2016’da yayınlandı.

KİTABI EDİNMEK İÇİN

 

GERCEKEDEBİYAT.COM

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..