Dünya liderleri eve kapanırken Putin hastaları niçin ziyaret etti?

Bazı ülke liderlerinin, özellikle Trump'ın tavrı göze alındığında dünyanın bir çok ülkesinde devlet liderleri dışarı pek çıkmamaya özen göstermektedir. Genelde ülke liderleri, kendi başkanlık köşklerinden açıklama yapıyor ve halkı sakinleştirmeye çalışıyor. Oysa Vladimir Putin farklı bir liderlik örneği gösterdi.

news-details
Haberler

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 24 Mart tarihinde attığı adım, tüm dünya kamuoyunu şaşırttı.  Putin, Moskova'ya yakın Kommunarka kentine giderek koronavirüs hastalarının tedavi edildiği 40 no'lu Kommunarka Hastanesi'ni ziyaret etti. 

Putin’in, ziyareti sırasında koronavirüsten korunmak için özel sarı tulum giymesi ve maske takması kameralara da yansıdı.  Rus lider, kendisine eşlik eden hastanenin Başhekimi Denis Protsenko'dan bilgi aldı.

Putin hastanede ağır hastaları da ziyaret etti.  Bugün herhangi bir ülke liderinin, koronavirüse bulaşmış sıradan vatandaşlarını hastanede ziyaret ettiğini kimse duymadı. Rus basınına göre, Putin'in söz konusu hastane ziyareti beklenmedik bir gelişme oldu. 

Putin, Moskova yakınlarındaki hastanede koronavirüs hastalarını ziyaret etti

dikgazete'nin Moskova muhabiri Fuat Seferov bu durumu İkinci Dünya Savaşı'nda yaşananlara benzetiyor. Seferov, "Ekim 1941.  Nazi birlikleri, Sovyetler'in başkenti Moskova'ya çok yaklaşmıştı. 15 Ekim'de SSCB Devlet Savunma Komitesi, Moskova'nın tahliye edilmesine karar verdi.  Ertesi gün başkentte, halkta panik başladı.  Sovyet lideri Josef Stalin için Volga nehir kıyısı Kuybışev (şimdiki Samara) kentinde gizli yeraltı karargahı da hazırlandı.  Fakat Stalin, Moskova'yı terketmedi; Sovyet halkında zafer için büyük inanç, güven doğdu." diye yorumluyor. 

Seferova göre, "Stalin’in, Moskova'yı terketmemesi tüm Sovyet halkının Naziler’e karşı mücadelesinde önemli rol oynadı; halka büyük moral verdi ve onların tek yumruk olmasına ciddi katkı sağladı. Bugün de dünya koronavirüs salgınıyla mücadele etmekte.  Ülke liderleri, kendi vatandaşlarına çağrıda bulunuyor, koronavirüse karşı mücadelede birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olmalarına davet ediyor. "

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..