2017 Dünya Şiir Günü Bildirisi...

news-details
Etkinlik


Değerli arkadaşlarım, 

Bugün Dünya Şiir Günü,

Bugün insan onuru ve duyguları için kutsal insani duyguların bütün kıtalarda şiirler okunarak canlanacağı öbek öbek barış, ekmek ve özgürlük ateşlerinin yanacağı gün.  

Şu anda yeryüzünde giderek artan ve adeta birbirine bulaşarak yayılan bir öfke sarmalı var. Bu saldırgan tutum bütün ülkeleri ve halkları birbirinden daha da uzak noktalara sürüklüyor.

Hepimiz yaygın medya ve önlenemez bilgi akışı sayesinde bu olayları bir şekilde mutlaka okuyoruz.

Gittikçe artan bu şiddeti hepimiz görüyoruz ama bu tehlikeli gidişin farkına varan insanların örgütleri çok düzenli ve sistemli bir şekilde kendi sıkı örgütlenen ama başkasını hiç örgütlendirmeyen faşizm tarafından ellerinden alınarak sesleri kısılmaya çalışılıyor.Tarafsız ve halktan yana bir medya bulmak artık imkânsız gibi bir şey. Örgütlerimiz kapatılmasa bile ifade özgürlüğü çeşitli bahanelerle engelleniyor, sivil toplum kuruluşları desteksiz ve ilgisiz.

Çok açık ve net: Dünya kötü bir döneme girdi, giriyor. Biz de şairler olarak bu kritik dönemde üstümüze ne düşüyorsa yapmak zorundayız.

Binlerce yıldır haykıran şiirin işte tam da şimdi yine ve yeniden yükselişe geçme zamanıdır. Şimdi bu kötü dünyayı yönetenleri barış, ekmek ve özgürlük için silkeleyecek dizeleri yüzlerine vurmanın zamanıdır. Onlara siyasetin bağırıp çağırma sanatı değil tam aksine sorunları akıl ve bilimin ışığında çözme sanatı olduğunu bizzat anımsatmamız gerekiyor.

Yeryüzünün neresinde olursa olsun haksızlıklara karşı savaşanların dağlarda, taşlarda, kalplerde adı kalıyor; ne kadar yasaklanırlarsa yasaklansınlar toplum, o güzel insanları ve yüksek ruhları kendi belleklerinde koruma altına alıyor.

İşte biz şairler bu yüzden korkmuyoruz. ÇÜNKÜ BİZ TAŞLARI TOPRAKLARI KALELERİ DEĞİL GÖNÜLLERİ ve RUHLARI FETHEDİYORUZ.

Bugün Dünya Şiir Günü.

Bugün bütün kıtalarda barışın, ekmeğin ve özgürlüğün adına yüksek sesli şiirler okunacağı gün.

Haydi biz de burada şiirlerimizi okuyalım.

Haydi daha çok barış isteyelim, haydi daha çok ekmek isteyelim.

Haydi daha çok özgürlük isteyelim.

Yeryüzü bugün barış, ekmek ve özgürlük çığlıklarıyla yankılansın. Bugün söz değil, bugün şiir konuşsun.

Hepinize daha mutlu bir dünya diliyorum.

Fadıl Oktay
ÇAĞDAŞ ŞAİR ve YAZARLAR DERNEĞİ BAŞKANI

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..