TSB: "Kuleli'yi kapat! Topçu Kışlası aç!"

news-details
Etkinlik

Türkiye Sanatçılar Birliği TSB, "Ey AKP! Özelleştirmeye kalktığın her şeyin sahibi biziz!" başlıklı bildiri yayınladı.

Bildiri özetle şöyle:

"100 yıldır ellerimizin üzerinde yücelttiğimiz, sanatımızın, emeğimizin teriyle tüm dünyada Türk sanatını eşsiz kıldığımız Devlet Opera-Balelerimizin, Devlet Tiyatrolarımızın, topyekûn tüm sanat kurumlarımızın mal varlıklarına göz dikmek bu kurumlara yapılmış en büyük haksızlıktır.

Sanatçılarımıza uygulanan sebepsiz işten çıkarmalar, temsillerine ve konserlerine  engel olup zarar vermeye çalışmak, iş güvencelerini ortadan kaldırmak, ödenekleri kısmak hatta kurumları kapatmaya kalkmak gibi uzun bir süredir yaşadığımız, mücadele ettiğimiz olumsuzlukların ve saldırıların yanı sıra şimdi de sahnelerimize, konser salonlarımıza ve kültür merkezlerimize el koyarak özelleştirme adı altında kurumlarımız sokağa atılmaya çalışılmaktadır.

Söz konusu özelleştirme  TÜSAK yasa tasarısının bir maddesidir. Teker teker  bu hain   yasa tasarısının maddeleri hayata geçirilmektedir. 100 Yıllık emeğimizin sonunda elde ettiğimiz kazanımlarımız her zaman kamunundur, kamu içindir, halk içindir, hiçbir özele ait değildir. Tüm kazanımlarımız sanatçı varlığımızla birlikte Türk Milleti’nindir. Halkımız Opera-Balelerine, tiyatrolarına ve sanatçılarına her zaman sahip çıkmıştır, yine sahip çıkacaktır.

(…)

Yıllarca halkımızı ve sanatçılarımızı sanatın aydınlığından mahrum bırakıp,Taksim’de bulunan AKM’yi de  sanatsız karanlık bir dünyaya terk ederek yıllarca sanat hayatımız karanlığa gömülmeye çalışılmıştır. AKM’yi yıkıp veya Tarihî Kuleli Askerî Lisesi’ni kapatıp karşılığında Topçu Kışlası mı yapacaksınız?

Tarihî Kuleli Askerî Lisesi’ni kapat, Topçu Kışlası’nı aç! Askerî Kuleli Lisesi’nin ve Heybeliada Deniz Lisesi’nin derhal TSK’ya geri verilmesini istiyoruz. Bu yanlıştan dönülmediği taktirde tarih sizi affetmez, Türk Milleti hiç affetmez. Tarihimizi bizden çalmaya kalkanlara bunun hesabı mutlaka sorulacaktır. Buradan tarihe not düşüyoruz.

(…)

Bir de AKP’li veya diğer belediyelerin yaptıklarına bakalım; her yerde rant kavgası, betonlaşma yarışı, toprağın canını acıtan çirkin, devasa binalar, talan edilmiş-yok edilmiş ormanlar-canlılar, kesilmiş binlerce yıllık binlerce zeytin ağaçları, yabancı/ yerli talancılara bırakılmış, ardından HES’lerle kurutulmuş nehirler, ırmaklar...Topraklarımıza verilen zararlar ve saygısızlıklar saymakla bitmiyor.

Atatürk’ümüzün kurduğu milletimize miras bıraktığı Türk Dil ve Türk Tarih Kurumları gibi Atatürk Devriminin son kalan tüm tarihî kültürel mirasımız, varlıklarımız yok edilmeye çalışılmaktadır. Dilimizi, tarihimizi, yani Türk Dil ve Türk Tarih Kurumumuzu ve varlıklarını hiç kimse halktan alamaz. Türk mimarî tarihinin ve mimarî  güzelliğin en önde gelen yapıtlarından İstanbul’umuzun simgesi Haydarpaşa Garı bizim tarihimizdir, geçmişimizden geleceğimize harmanladığımız, cumhuriyetimizle sürdürmek istediğimiz yaşamımızdır.

Çamurlu teneke  tezgâhlarında akbabalara, aç kurtlara, çakallara cumhuriyetimizin göz nuru emeğini, tarihi binalarını, kurumlarını, topraklarını asla  sattırmayacağız.

Satmaya kalkanlardan da mutlaka hesap soracağız.

İNCİ ÖZDİL
Orkestra Şefi
TSB Genel Başkanı

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..