Simone de Beauvoir’ın hiç yayınlanmamış romanı yayınlanıyor

Fransız yazarın  yaşarken basılması uygun bulunmayan kitabı 75 yıl sonra okurla buluşacak.

news-details
Kitap

Simone de Beauvoir’ın Les Inséparables  (Ayrılmazlar) adlı romanı yazıldığı yıllarda fazlasıyla samimi ve mahrem bulunmuş, bu yüzden de basılmamıştı. Romanın ilk kez bu yıl içinde basılacağı duyuruldu.

Les Inséparables yazarın genç kızlığında Elisabeth “Zaza” Lacoin ile yaşadığı tutkulu ve trajik arkadaşlığı anlatıyormuş.

The Guardian’ın haberine göre The Second Sex  (İkinci Cinsiyet) adlı feminist klasiğinin yazarı Beavoir’ın 1954’te kaleme aldığı kitapta arkadaşlıklarının Andrée'nin (ya da Zaza) okulda Sylvie (ya da Simone) ile aynı sınıfa katılmasıyla başladığı anlatılıyor.

Edebiyat ajansı 2 Seas’in açıklaması şöyle: “Sylvie yeni sınıf arkadaşından hemen etkilenir. Ona hayranlık duyar, onu yüceltir ve her şeyi onun sevgisini kazanmak için yapmaya başlar. Kısa sürede ayrılmaz olurlar, ta ki lise başlayıp da Andrée trajik bir biçimde ölene dek.”

KIZI ROMANI ARŞİVDE BULDU

Ajansa göre roman yazıldığı yıllarda fazla mahrem bulunmuş ve yazar yaşarken basılması uygun görülmemişti.  Yazarın kızı Sylvie Le Bon-de Beauvoir, annesinin arşivini karıştırırken romanı buldu ve baskı için bir önsöz bile yazdı.

 

Fransa’da Editions de L’Herne tarafından Ekim ayında, İngiltere’de ise Vintage tarafından yıl sonuna doğru basılacak olan romanın yayıncısı öykünün merkezinde “20. yüzyıl Paris’inde bir kadının iffetli, adanmış, itaatkar ve genç yaşından itibaren ilgi ve tutkularını bir kenara itmekle mükellef olması gerektiğine dair konvansiyonel görüşlerle savaşan iki genç kadının arkadaşlığı” var.

Beauvoir’ın gerçek hayatta Zaza ile yaşadıklarının onun kimliğinin oluşmasında ne denli etkili olduğu, öte yandan Zaza’nın, Simone’un aksine, asla zincirlerini kırarmış olduğu da yine Vintage tarafından vurgulanan bir başka husus.

Kızı Sylvie ise romanın basılmasına ilişkin şunları ekliyor: “Annem hoşnut olmadığı yazılarını yok etmişti. Bunu ise sakladı, yakmadı. Yazdıkları için bana ‘Sen nasıl uygun görürsen öyle yap’ demişti.”

Sosyal Medyada Paylaş

author

Ahmet Yıldız

gercekedebiyat.com yazarı, Gerçekedebiyat.com sitesinin kurucusu

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..