Demirel Ayasofya'yı ibadete niçin açmadı? Duayen gazeteci Lütfü Akdoğan açıkladı

Yaşayan en yaşlı gazetecilerimizden Lütfü Akdoğan (d. 24 Temmuz 1930) Ayasofya'nın ibadete açılması tartışmalarıyla ilgili yayın yönetmenimiz Ahmet Yıldız'a konuştu.

news-details
Haberler

Lütfü Akdoğan, gazeteciliğinin yanında Süleyman Demirel'in danışmanlığını, AP'den milletvekilliği ve TBMM Dışilişkiler Komisyonu Başkanlığı da yaptı.

Daha sonra siyaseti bırakarak bütün ömrünü gazeteciliğe adayan Lütfü Akdoğan, İstanbul'da yaşıyor ve roman yazıyor.

"İstanbul'u Hıristiyan alemi kendilerinin Kudüs'ü ve Ayasofya da en önemli mabedleri olarak görür" değerlendirmesini yapan Lütfü Akdoğan "Ayasofya'yla uğraşmak büyük tehlikedir." uyarısında bulundu.

Lütfü Akdoğan, "Camiye, okula, orduya siyaset sokulmaz. Bunlar siyaset dışı meselelerdir. Camiye, havraya, kiliseye siyaset sokulmaz. Ayasofya ibadete açılırsa en ağır biçimde bedelini öderiz. Türkiye görünmeyen kuvvetlerle karşı karşıya gelir..." dedi.

Ayasofya'da şu anda zaten namaz kılınabildiğini söyleyen Akdoğan, "Şu anda namaz kılınıyor başka işimiz mi kalmadı. Arap dünyasını karşımıza aldığımız bir dönemde bir de Hıristiyan alemiyle kötü olmanın bir gereği var mı?" dedi.

"Süleyman Demirel döneminde bu girişim yapıldı mı?" sorumuza Akdoğan, "Biz o zaman Tercüman gazetesindeydik; 'efendim yığalım 50 bin kişiyi ibadete açalım' dediğimizde Süleyman Bey bunun hata olacağını söyleyerek karşı çıktı." dedi.

Ahmet Yıldız
Gerçek Edebiyat

Sosyal Medyada Paylaş

author

Ahmet Yıldız

gercekedebiyat.com yazarı, Gerçekedebiyat.com sitesinin kurucusu

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..