Yazar Enver Aysever 'Cübbeli Ahmed'in diline kadar düştü! 'Edebudsman' yorumladı

Yazar ve tv programcısı Enver Aysever, sosyal medya hesabından yaptığı karikatür paylaşımıyla 'İslamcı' kesimin tepkisini çekti.

news-details
Haberler

Bir insanlık ailesi olarak geçtiğimiz oldukça zor bu tarihsel süreçte, yaşadıkları topluma örnek olması gereken kişilerin, özellikle yazar ve sanatçıların daha dikkatli olması gerekirken, Enver Aysever'in oldukça "çiğ" politik gönderme içeren paylaşımı yanlıştı.

Bir yazarın, yazar olma iddiasındaki kişinin bizden çok farklı insanlar olan din adamlarıyla tartışmaya girmemesi gerekir.

Enver Aysever'in Birol Çün'e ait karikatürü "Neymiş asıl mesele anladık mı?" mesajı eşliğinde Instagram hesabından paylaşması hiç olmaması gereken tartışmaları gündeme getirdi.

Nihayet "Cübbeli" (Cübbesiz olması zaten düşünülemez) Ahmet Hoca adlı din adamının "YouTube" hesabından yaptığı açıklamalar tartışmanın düzeyini göstermesinin yanında gereksizliğini de kanıtladı.

Cübbeli Ahmet videosunda Aysever hakkında, ''Adamlar muasır medeniyet oldu. Herif, hortum şey ediyor. Sakallının kafasını yıkamak lazım. Sakallının değil senin bir yerlerini yıkamak lazım. Sen taharet nedir bilmeyen adamsın. İstinca nedir biliyor musun? İstibra nedir biliyor musun? Hiçbir şeyden haberin yok. ''İdrardan sakının, üzerinize bile sıçratmayın'' Sen napıyorsun ayakta 'şarrr' tuvalet taşına çakıyorsun sonra o da sana çakıyor." diyor.

Aysever'in yaptığının, eğitimin "uzaktan eğitim" biçiminde yapılma zorunluluğunda, Milli Eğitim Bakanlığı'nda yuvalanmış gerçekten "gerici" yapının bunu kendi küçük kafalarında güya fırsata çevirerek çocuklarımıza merhum Adnan Menderes'in idamını gösteren çizgi film izletmelerinden bir farkı yoktur.

Yani, bu iki davranış da toplumsal dayanışmanın önemini kavramamış insanların "koyun can derdinde kasap et derdinde" deyimini haklı çıkaran davranışlarından başka bir şey değildir!

Enver Aysever'in tavırlarının "gerçek" yazara yakışan bir tavır olmadığını bir kez daha belirtmek isteriz.

BAŞSAVCILIK DAVA AÇMIŞTI
Aysever hakkında, paylaştığı karikatürü "halkın dini değerlerini aşağılayıcı mahiyette" bulan İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı.

Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, ''Enver Aysever’in Twitter'da kayıtlı @enveraysevera adlı hesabından 19.03.2020 günü saat 15.03 itibarıyla “Sadece bu sorun!” şeklindeki yazı eşliğinde halkın dini değerlerini aşağılayıcı mahiyette bir karikatür paylaştığının öğrenilmesi üzerine 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 160. maddesi uyarınca şüpheli hakkında 5237 sayılı Tu¨rk Ceza Kanunu’nun 216/3. maddesinde tanımlanan Halkın Bir Kesiminin Benimsediği Dini Değerleri Alenen Aşağılama suçundan yasal gereği yapılmak üzere soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna ve tüm basın/yayın kuruluşlarına saygıyla duyurulur.'' ifadeleri yer aldı.

EDEBUDSMAN

Sosyal Medyada Paylaş

author

Edebudsman

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..