Yaralı Bilinç'in yazarı İranlı düşünür Daryuş Şayigan: Türkiye'yi kıskanıyorum

90'ların kült kitabı Yaralı Bilinç'in yazarı İranlı düşünür Daryuş Şayigan'ın İran, İran sineması, Türkiye, gençlik üzerine konuşmasından bir bölümde 'İran'ın oynaması gereken rolü Türkiye oynuyor, Türkiye'yi kıskanıyorum' dediği ses kaydı ortaya çıktı.

news-details
Akademik

"Mahperize" adlı Farsça'dan Türkçe'ye çeviriler yapan bir sosyal medya kullanıcısının çevirdiği kayıt şöyle:

 

DARYUŞ ŞAYİGAN KİMDİR?

Daryus Şayigan (24 Ocak 1935 - 22 Mart 2018) çağdaş İran ve Yakın Doğu'nun en önemli düşünürlerinden biriydi.

İranlı bir baba ve Gürcü bir anneden Tahran'da doğdu. Şayigan, Paris'te Sorbonne Üniversitesi'nde okudu. Tahran Üniversitesi'nde Sanskrit ve Hint dinleri profesörüydü. Şayigan, Farsça'nın yanı sıra Fransızca ve İngilizce yazdı, Rusça, Türkçe ve akıcı Gürcüce de biliyordu. Gençliğini Büyük Britanya'da yatılı okulda geçiren Şayigan daha sonra Cenevre'de yaşadı ve burada Université de Genève Fransız edebiyatı, felsefesi, Sanskritçe ve siyaset bilimi dersleri aldı.

 Şayigan doktorasını Sorbonne'da Henry Corbin'in danışmanlığında aldı.

Şayigan, doğu ve batı kültürlerinin epistemolojik özellikleri ve bunlar arasındaki diyalog olasılığı üzerine birçok öncü eser yazmıştır. Eski İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi tarafından seçilerek benimsenen bir kavram olan "medeniyetler arası diyalog" konulu uluslararası bir sempozyumla 1977 yılında çalışmalarını başlatan İran Medeniyetler Araştırmaları Merkezi'nin kurucu direktörüydü. 2009 yılında Şayigan'a Küresel Diyalog Ödülü verildi. (Vikipedia)

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..