'Spartaküs' 103 yaşında öldü

Hollywood efsanesi Kirk Douglas 103 yaşında yaşamını yitirdi. Oğlu Michael Douglas babasının ölümünü duyurdu.

news-details
Haberler

"Spartacus" ve "The Vikings" filmlerindeki rolleri ile hatırlanan ve altmış yılı aşan bir kariyeri olan Hollywood efsanesi Kirk Douglas 103 yaşında yaşama veda etti.

Aktörün ölümünü kendisi gibi oyuncu olan oğlu Michael Douglas duyurdu.

Resmi Facebook sayfasında bir duyuru yapan Michael Douglas "Bu inanılmaz acı bir gün kardeşlerim ve bugün Kirk Douglas'ın 103 yaşında aramızdan ayrılışını duyuruyorum" dedi.

Michael Douglas babası ile ilgili "Dünya için bir efsaneydi, bir altın çağın filmlerinin aktörüydü ve altın yıllarını yaşadı. Bize esin kaynağı  ve bir stardart olacak adalete ve amaca adanmışlığıyla bir yardımseverdi" dedi ve ekledi: "Ancak benim ve kardeşlerim Joel ve Peter için sadece babaydı."

Gerçek adı Issur Danielovitch olan Douglas 1916 yılında New York'ta Rusya kökenli Yahudi bir ailenin çocuğu olarak  dünyaya geldi.

İlk filmi, 1946 yılı yapımı "The Strange Love of Martha Myers" oldu.

OYUNCULUK TARİHİ

Douglas çevirdiği sekizinci film olan Champion'da bencil ve sert bir boksörü canlandırdı. Bu tür roller artık onun ayrılmaz bir parçası olacaktır. Başarılı olmak için biraz cesaretli olması gerektiğini anlar, film şirketleriyle yaptığı anlaşmaları feshederek annesinin adı olan Bryna Yapım adlı bir şirket kurarak cesur işler yapmaya girişti.

Douglas 1950 ve 1960'lı yıllarda çok ünlü bir oyuncu olarak zamanın önde gelen kadın oyuncuları ile birlikte sahne aldı.

 İlk oynadığı film, 1946 senesinde The Strange Love of Martha Myers'tır. Barbara Stanwyck, Van Heflin, Judith Anderson ile birlikte oynamıştır. 1 Sene sonra Robert Mitchum ve Rhonda Fleming ile Out of the Past'i çevirmiştir. 1951 senesinde ünlü Yönetmen William Wyler'ın Detective Story adlı suç-gerilim filminde oynamıştır. 1952'de Howard Hawks'ın The Big Sky adlı Dram-Western yapıtında oynamıştır. Yine aynı senede Vicente Minnelli'in The Bad and the Beautiful filminde Lana Turner ile başrolleri paylaşmıştır. 1954 senesinde Yazar Jules Verne'nin Denizler Altında 20 bin Fersah adlı uyarlama filminde ünlü oyuncular James Mason, Peter Loree gibi isimlerle çalışmıştır. 1955'te Yönetmen King Vidor'un Man Without Star filminde, 1956'da Vicente Minnelli'nin Lust For Life filmlerinde oynamıştır.

 Aldığı birçok rol arasında 1951 yılındaki Along the Great Divide adlı filmdeki kovboy rolü için ata binmeyi ve silah kullanmayı öğrenecek ve birçok Western filmde başrolde oynayacaktır. Lonely Are the Brave (1962) filminde ise kovboy rollerinin zirvesindedir.

 Douglas ayrıca birçok farklı askeri rolde oynamıştır. Bunların arasında Top Secret Affair (1957), Paths of Glory (1957), Town Without Pity (1961), The Hook (1963), Seven Days in May (1964), In Harm’s Way (1965), Cast a Giant Shadow (1966), ve Is Paris Burning (1966) sayılabilir. En çok bilinen rolü ise Paths of Glory’deki Albay Dax rolüdür.

 Kirk Douglas’ın Vincent Van Gogh’un hayatını canlandırdığı Lust for Life (1956) filmi sanatçının iç çelişkilerini çok iyi yansıttığı için beğeni kazanmıştır.

 Douglas çok önemli aktörlerin rol aldığı Spartacus (1960) filminde hem oyuncu hem de yapımcıdır. Bu filmin bir özelliği de McCarthyci komünist cadı avının sonucu olarak kara listeye alınarak iş verilmeyen Dalton Trumbo’nun projede çalıştırılması ve isminin jenerikte geçmesidir. Filmin yönetmeni Paths of Glory filminde beraber çalıştıkları Stanley Kubrick’dir.

 Douglas’ın oynadığı rollerin hakkını verebilmek için yoğun bir şekilde odaklandığı ve yaptığı sanata büyük değer verdiği bilinmektedir. Yönetmen olarak ilk denemesi Scalawag (1973) çeşitli zorlukların yaşandığı bir süreçten sonra yayınlansa da beklendiği gibi olumlu eleştiriler almaz.
2004 yılında Kaliforniya’da Palm Springs’de bir caddeye Kirk douglas Caddesi adı verilmiştir. Ayrıca kendisine 1981 yılında Başkanlık Özgürlük Ödülü, 1985 yılında Fransız Lejyon Donör nişanı, akademi tarafından 1996 yılında Yaşam Boyu Onur Ödülü ve 
2001 yılında Ulusal Sanat Madalyası verilmiştir.

Ünlü yönetmen Stanley Kubrick'in "Paths of Glory" ve "Spartacus" filmlerindeki performansı ile hatırlanan Douglas, Oscar ödülüne aday gösterilmesine karşın ödüle hiçbir zaman sahip olamadı.

Kirk Douglas 1991 yılında bir helikopter kazası ve 1996 yılında bir kalp krizi atlatmıştı.

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..