'Göbeklitepe Operası'nın dünya prömiyeri yapılıyor

Devlet Opera ve Balesi, 'tarihin sıfır noktası' olarak nitelenen Göbeklitepe'yi, 200 sanatçının katılımıyla ve üç boyutlu görüntüler eşliğinde opera sahnesine taşıyacak. Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü Murat Karahan, "Opera Binası'nda düzenlediği basın toplantısında, Göbeklitepe'nin bütün dünyanın ilgisini çeken, ezberlenen dünya tarihinin değiştiği ve yeniden ele alındığı bir yer olduğunu ve Türkiye topraklarında olmasının büyük önem arz ettiğini söyledi.

news-details
Tiyatro

Karahan, "Göbeklitepe Operası'nı, değerli hocamız Lütfü Erol'un metni üzerine gerçekleştirdik. Eserin bestelerini Can Atilla yaptı, rejisörlüğünü Gürçil Çeliktaş, koreogafisini DOB Genel Müdür Yardımcısı Volkan Ersoy gerçekleştirdi." diye konuştu.

Sahne kantatını Can Atilla ile yazdıklarını dile getiren Karahan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ankara Devlet Opera ve Balesi bütün imkanlarını seferber ediyor bu eser için. Dansçılar, teknik ekip ve orkestra, figüranlar, koro ve solistler derken 200'ün üzerinde sanatçının sahnede olacağı bir eser Göbeklitepe. Dünyada da bunun geniş yankı uyandıracağını düşünüyoruz. Yine evrensel formlarda dansın ve operanın iç içe geçtiği, tamamen yerli yapım ve bizim topraklarımızda olan bir değeri konu alan opera eserinin dünyada da geniş yankı uyandırıcağını düşünüyoruz." 

Karahan, eser için orjinaline yakın bir dekor kuracaklarına işaret ederek, "Üç boyutlu bir şekilde ışıklar, hayvanlar, cisimler sahnede görülecek. Onlar bizim sürprizlerimiz olsun ama sabit Göbeklitepe dekorunun üzerine üç boyutlu dekoru da kullanacağız." bilgisini verdi.

Bu eseri dünyanın her yerine taşımak istediklerini dile getiren Karahan, Göbeklitepe'nin şimdiden yurt dışındaki operalarda ilgi uyandırdığını, bu kapsamda yurt dışındaki operaların direktörlerini Ankara'da misafir edeceklerini kaydetti. 

Murat Karahan, eserin, Congresium'daki prömiyerinin ardından bir süre burada sahneleneceğini, dekoru minimalize ettikten sonra Opera Sahnesi'nde de perde açacağını anlattı.

Türk opera markasını yaratmak istediklerini ve bunun için çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Karahan, "Türk operası eserleri üretmek istiyoruz. Opera geleneği 70 yıllık bir ülkeyiz ve gerekli altyapıya sahibiz. Her şeyini kendi imkanlarıyla yapabilen bir kurumuz ve dünyada da örnekleri nadirdir. 'Troya' ile başladık, 'Yeniden Doğuş' ile devam ettik bu üçüncü adımı. Bunlar birer adım. Yeni bir vizyonla yol alıyoruz. Türk operası markası yarattık demiyoruz. Biz ustalarımızın açtığı yolda, yeni bir vizyonla ilerliyoruz." şeklinde konuştu.

Eserin kurgusunu yapan belgesel yönetmeni ve sanat tarihçisi Dr. Lütfü Erol da Göbeklitepe'nin dünya tarihi için çok özel ve anlamlı olduğunu, insanın bir başka hayata geçişinin kapı eşiği olarak ifade edildiğini söyledi.

"Göbeklitepe'yi bugünkü bulgularla anlamaya çalışıyoruz. Dünya tarihine yeniden bakmayı gerektirecek bir boyuta sahip." diyen Erol, Göbeklitepe için özel bir akademik çalışma yaptıklarını söyledi.

Eserin öyküsünü Burcu Kılınç Kızıltepe'nin yazdığını söyleyen Erol, librettoyu ise Hacer Buyruk, Kızıltepe ve kendisinin oluşturduğunu ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..