Antik Yunan'ı anlamak için başucu kitabı

news-details
Haberler

 
İletişim Yayınları, antik dönem tarihi üzerine birçok önemli eser kaleme almış P. J. Rhodes’un Antik Yunan’ın Kısa Tarihi adlı kitabını yayımlıyor. Rhodes bu kitabında, günümüzde sık sık örnek gösterilen Antik Yunan demokrasisini ve bu demokrasinin günümüz demokrasileriyle arasındaki bağı irdelerken, sanattan dine, edebiyattan felsefeye, siyasi kurumlardan askerî yapılara bir kültürün ayrıntılı bir panoramasını sunuyor. Antik Yunan’ı merak eden, öğrenmek isteyenler için bir başucu kitabı…

Demokrasi tartışmalarında sıklıkla referans verilen ve hatta idealleştirilen Antik Yunan demokrasisi ne tür bir demokrasi biçimiydi? Demokrasinin bugünkü anlam ve normları göz önüne alındığında, Antik Yunan dünyasındaki demokrasi biçimiyle ne tür karşılaştırmalar yapılabilir?

Antik dönem tarihi üzerine ciddi eserler üretmiş ve Antik Yunan dünyasını üç temel döneme (arkaik, klasik, Helenistik) ayırarak ele alan P. J. Rhodes, Antik Yunan’ın Kısa Tarihi adlı bu kitabında Herodot ve Tukidides gibi antik tarihçilerin temel metinlerinden faydalanarak Antik Yunan dünyasının içine doğru giden yolu Romalıların egemen olduğu döneme dek ustalıkla adımlıyor.

Sanattan dinî ritüellere, edebiyattan felsefeye, siyasi kurumlardan askerî yapılara ve savaşlara kadar pek çok gelişmeyi anlaşılır ve sade bir üslupla ele alabilen nadir bir eser. (Tanıtım metninden)
 
Antik Yunan'ın Kısa Tarihi
P. J. RhodesCumhur Atay (Çev.) 
Tarih, 260 Sayfa, 35,50 TL

 GERCEKEDEBİYAT.COM


Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..