Perdeden Notalar

26 Makalede Yönetmen-Müzisyen Birliktelikleri

26 Makalede Yönetmen-Müzisyen Birliktelikleri

Hikmet Temel Akarsu-Emre Karacaoğlu-Yavuz Angınbaş

Türü: İnceleme

ISBN: 978-605-70551-0-1

Yayıma hazırlayan: Z. Türkiz Özbursalı

Kapak grafik ve tasarım: Ecenur Sabak

Sayfa Sayısı: 232

Kâğıt: Şamua70 gr.

Kapak: Sert kapak

Boyut:13X19,5 cm

Baskı Tarihi: Mayıs 2021

Etiket Fiyatı: 75.00 TL

PERDEDE NOTALAR sanatta disiplinler arası etkileşimi odağına koymuş alternatif bir inceleme kitabı. Müzik ve sinemanın işbirliğinden doğan yaratıyı irdeliyor. Yaklaşık 14 yıl süren bir serüven sonunda kitaplaşma aşamasına geldi ve bu süre zarfında Cinemascope, Yüxexes ve Hürriyet Gösteri gibi dergilerde makaleler hâlinde yer aldı.

Kitapta, bir dönem sinema salonlarını ele geçiren “spagetti western”lerin ünlü yönetmeni Sergio Leone ve hızlı kovboylara eşlik eden besteleriyle Ennio Morricone’nin işbirliğini, Emir Kusturica’nın epik hikâyelerini Balkan ezgileriyle süsleyen Goran Bregoviç’le ortaklığını, tekinsiz filmlerin ustası David Lynch’in kasvetli havasını katmerleştiren Angelo Badalamenti’yle birlikte yarattığı eserleri ve kariyerleri boyunca uzun süreler birlikte çalışmış, işbirlikleri efsaneleşmiş 26 yönetmen& müzisyen çiftini keşfedebilirsiniz.

PERDEDE NOTALAR, yedinci sanatın ikinci sanat olan müzikle ilişkisini kült yönetmenler ve usta besteciler eşliğinde derinlemesine inceliyor ve meraklılarına arşiv/rehber niteliğinde bir yapıt sunuyor.

(Tanıtım metninden)