Ankara Şili Meydanı yenilendi (video)

Sinema

Şili ve Türkiye halkları arasındaki dostluğun simgelerinden Şili Meydanı ve Parkı yenilenerek hizmete açıldı. Başkan Alper Taşdelen: 'Kendisine önder olarak Mustafa Kemal Atatürk’ü almış ülkelerin yüreğimizdeki yeri çok çok başkadır.' Şili'nin başkenti Santiago'nun en ünlü meydanının adı Atatürk Meydanı'dır ve Atatürk'ün heykeli vardır.

Şili Meydanı

Çankaya Belediyesi tarafından Kuğulu Kavşağı ve çevresinde yapılan yenileme çalışmalarına Şili Meydanı ve Parkı da eklendi. Çankaya Belediyesi tarafından sulama, aydınlatma, bitkisel revizyon ve çevre düzenlemeleri yapılarak yenilenen Başkentin simge alanlarından “Şili Meydanı ve Parkı” yeni yüzüyle Başkentlilerin hizmetine sunuldu.

Türkiye-Şili diplomatik ilişkilerinin 80. yıl dönümü vesilesi ile yenilenen Şili Meydanı'nın açılışında Şili Büyükelçisi Rodrigo E. Arcos Castro ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen meydanda bulunan kaideye çelenk bıraktı.

Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan Şili Meydanı'nın yenilendikten sonra açılışına Şili Büyükelçisi Rodrigo E. Arcos Castro, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve çok sayıda elçilik temsilcisi katıldı. Bir aydan kısa sürede yenileme çalışması tamamlanan Şili Meydanı'nda bulunan kaidenin önüne Şili Büyükelçiliği adına çelenk bırakıldı.

ahmet yıldız
Şili Büyükelçisi Rodrigo E. Arcos Castro

Açılışı yapılan meydanın Türk-Şili arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkileri pekiştireceğini aktaran Şili Büyükelçisi Castro, "Bulunduğumuz bu meydan 50 yıl önce 1971 yılında halka açılmış. Sonrasında 'Ulusun Babası' olarak adlandırılan Bernardo O'Higgins şerefine bir anıt eklenmiştir. Bu vesile ile 1941 yılında Türkiye Cumhuriyeti nezdinde Ankara'da açılan ilk Latin Amerika Temsilciliklerinden biri olan Şili'nin ilk diplomatik temsilciliğinin 80. yıl dönümünü kutladığımızı belirtmek isterim. Eylül ayı Şili ve Türkiye için milli değerlerin pekiştirildiği cumhuriyetin ve demokrasinin savunulduğu bir aydır. 95. yılını kutlayan Şili Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki tarihi ilişkiler günümüzde ülkelerimiz ve halklarımız yararına olduğunu değerlendirdiğimiz çok önemli projelerle güzel bir dönemden geçmekte. Covid-19 salgını Türkiye gibi diğer ülkelerle birlikte iş birliği ve dayanışma içerisinde birçok zorluk ve yeni imtihanlarla karşı karşıya gelmemize neden oldu. Pandemi sonrası toparlanma sürecinde hem Şili hem de Türkiye olarak iyi hazırlanmış siyasi, kültürel ve ticari anlamda yetiştirilecek plan hazırlanacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Meydanın açılış töreninde konuşan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Çankaya'nın simge olmuş, bellek noktası mekanlarını yenilemeye devam ettiklerini söyledi. Kuğulu Parkı ve Karum çevresini yeniden düzenlediklerini kaydeden Taşdelen, "Şili'nin milli gününde tepeden tırnağa yenilediğimiz meydan ve parkı hizmete açmaktan mutluluk duyuyorum" dedi.  

 

Çankaya'nın bütün büyükelçiliklere ev sahipliği yaptığını hatırlatan Taşdelen şöyle devam etti:
"Sayın büyükelçi tam bir ay önce ziyaretime geldiğinde anıtı yenilemek istediklerini belirtti. Ben de kendisine sadece anıtı yenilemekle kalmayalım dedim. Orada eksik olan her şeyi tamamlayalım dedim. Büyükelçi bana bir ay var yetişir mi dedi. Ben de sayın büyükelçimize dedim ki, bir ay bize çok. Biz de hemen harekete geçerek buranın eksikliklerini giderip dört dörtlük hale getirdik. Emperyalizme karşı mücadele etmiş, ulusal Kurtuluş Savaşını vermiş, kendisine önder olarak Mustafa Kemal Atatürk’ü almış ülkelerin yüreğimizdeki yeri çok çok başkadır. Bu nedenle Latin Amerika ülkelerini çok seviyoruz. Bütün büyükelçilerimize Türk misafirperverliğiyle her zaman kapımızın ve gönlümüzün açık olduğunu belirtmek istiyorum.”

Tören sonunda Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Şili’nin Ankara Büyükelçisi Rodrigo Arcos ve büyükelçiler anıtın açılışını yaptılar. 

SANTİAGO'DA MUSTAFA KEMAL ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU DA VAR  

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı(TİKA), Şili’nin başkenti Santiago’da bulunan Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulunda eğitim gören 323 öğrenci ve ailelerine 3 Ekim 2020'de yardım paketleri dağıttı.

TİKA’nın açıklamasına göre Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu 1963’ten bu yana başkent Santiago’da Türkiye’nin Santiago Büyükelçiliğinin sorumluluğunda eğitim veriyor.

Okulda eğitim gören 323 öğrenci ve ailelerine koronavirüsle mücadele kapsamında gıda ve hijyen malzemelerinden oluşan yardım paketleri dağıtıldı.

Okul Müdürü Javier Vega,söz konusu küresel salgın nedeniyle Türkiye’nin gösterdiği duyarlılıktan dolayı, Santiago Büyükelçisi Gülcan Akoğuz’a teşekkür etti. TİKA daha önce de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda okulun altyapısını iyileştirmek amacıyla tadilat projesi gerçekleştirmişti.

Okulda ayrıca öğrenciler arasında Türkçe öğrenimini yaygınlaştırmak ve Türk tarihi ve kültürü hakkında farkındalık kazandırmak için Türk dili ve tarihi dersleri veriliyor. (AA)

Gerçekedebiyat.com

Foto Galeri

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.