93. Oscar Ödüllerinde en iyi film ödülünü 'Nomadland' kazandı

Sinema

Oscar Ödülleri olarak da bilinen ve sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden olan 93. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu

En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazanan Nomadland gecenin öne çıkan yapımı oldu.

Bu yıl salgın koşulları nedeniyle gecikmeli olarak düzenlenen Oscar Ödülleri’nde kazanan Nomadland oldu. Chloé Zhao imzalı film, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında ödüle layık görüldü. En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Zhao, Oscar tarihinde bu ödülü kazanan ikinci kadın olurken filmin hem başrolünü hem de yapımcılığını üstlenen Frances McDormand aynı Zhao gibi törenden iki Oscar ödülüyle ayrıldı.

Tören, salgın koşullarına rağmen test ve sosyal mesafe önlemleri alınarak fiziksel olarak yapıldı. Ana yayın, Los Angeles’taki iki farklı mekândan yapılırken pek çok aday tören için dünyanın farklı noktalarından oluşturulmuş alanlardan yayına katıldı.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi sunucusuz gerçekleştirilen törenin yapımcılığını Jesse Collins, Stacy Sher ve Steven Soderbergh üstlendi.

93. AKADEMİ ÖDÜLLERİ’Nİ KAZANANLARIN TAM LİSTESİ:

93. Oscar Ödülleri

En İyi Film
The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Nomadland (Kazanan)
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

En İyi Yönetmen
Thomas Vinterberg (Another Round)
David Fincher (Mank)
Lee Isaac Chung (Minari)
Chloé Zhao (Nomadland) (Kazanan)
Emerald Fennell (Promising Young Woman)

En İyi Erkek Oyuncu
Riz Ahmed (Sound of Metal)
Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)
Anthony Hopkins (The Father) (Kazanan)
Gary Oldman (Mank)
Steven Yeun (Minari)

En İyi Kadın Oyuncu
Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)
Andra Day (The United States vs. Billie Holiday)
Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)
Frances McDormand (Nomadland) (Kazanan)
Carey Mulligan (Promising Young Woman)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)
Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah) (Kazanan)
Leslie Odom Jr. (One Night in Miami…)
Paul Raci (Sound of Metal)
Lakeith Stanfield (Judas and the Black Messiah)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)
Glenn Close (Hillbilly Elegy)
Olivia Colman (The Father)
Amanda Seyfried (Mank)
Youn Yuh-jung (Minari) (Kazanan)

En İyi Uyarlama Senaryo
Sacha Baron Cohen vd. (Borat Subsequent Moviefilm)
Florian Zeller ve Christopher Hampton (The Father) (Kazanan)
Chloé Zhao (Nomadland)
Kemp Powers (One Night in Miami…)
Ramin Bahrani (The White Tiger)

En İyi Özgün Senaryo
Will Berson, Shaka King, Keith Lucas ve Kenny Lucas (Judas and the Black Messiah)
Lee Isaac Chung (Minari)
Emerald Fennell (Promising Young Woman) (Kazanan)
Derek Cianfrance, Abraham Marder, Darius Marder (Sound of Metal)
Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7)

En İyi Animasyon
Onward
Over the Moon
Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Soul (Kazanan)
Wolfwalkers

En İyi Uluslararası Film
Another Round (Kazanan)
Better Days
Collective
The Man Who Sold His Skin
Quo Vadis, Aida?

En İyi Belgesel
Collective
Crip Camp
The Mole Agent
My Octopus Teacher (Kazanan)
Time

En İyi Görüntü Yönetimi
Sean Bobbitt (Judas and the Black Messiah)
Erik Messerschmidt (Mank) (Kazanan)
Dariusz Wolski (News of the World)
Joshua James Richards (Nomadland)
Phedon Papamichael (The Trial of the Chicago 7)

En İyi Kostüm Tasarımı
Emma
Ma Rainey’s Black Bottom (Kazanan)
Mank
Mulan
Pinocchio

En İyi Kurgu
The Father
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal (Kazanan)
The Trial of the Chicago 7

En İyi Saç ve Makyaj
Emma
Hillbilly Elegy
Ma Rainey’s Black Bottom (Kazanan)
Mank
Pinocchio

En İyi Film Müziği
Da 5 Bloods
Mank
Minari
News of the World
Soul (Kazanan)

En İyi Orijinal Şarkı
“Fight For You” (Judas and the Black Messiah) (Kazanan)
“Hear My Voice” (The Trial of the Chicago 7)
“Husavik” (Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga)
“lo Sì (Seen)” (The Life Ahead)
“Speak Now” (One Night in Miami…)

En İyi Prodüksiyon Tasarımı
The Father
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank (Kazanan)
News of the World
Tenet

En İyi Ses
Greyhound
Mank
News of the World
Soul
Sound of Metal (Kazanan)

En İyi Görsel Efekt
Love and Monsters
The Midnight Sky
Mulan
The One and Only Ivan
Tenet (Kazanan)

En İyi Kısa Belgesel
Colette (Kazanan)
A Concerto Is a Conversation
Do Not Split
Hunger Ward
A Love Song for Latasha

En İyi Kısa Film (Animasyon)
Burrow
Genius Loci
If Anything Happens I Love You (Kazanan)
Opera
Yes-People

En İyi Kısa Film
Feeling Through
The Letter Room
The Present
Two Distant Strangers (Kazanan)
White Eye

Gerçekedebiyat.com

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.