Sezai Karakoç son yolculuğuna uğurlandı

Şiir

İstanbul'daki evinde vefat eden Türk edebiyatına kattığı sayısız eserle adından söz ettiren şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç için Şehzadebaşı Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.

Sezai Karakoç son yolculuğuna uğurlandı

Törene, yazar ve şairlerin yanında  TBMM Başkanı dahil hükümet erkanından bakanlar da katıldı.

Cenaze töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ”Söyleyeceğimiz her şeyin özeti; kendi ifadesiyle dünya zindanından kurtuldu. Sevgilisine kavuştu. Allah rahmet eylesin. Aslında bir mirasta bıraktı. 88 yılık hayatını yarım asırdan fazlasını tamamen gençlere ve inandığı bir diriliş destanı uğruna hayatını feda etti” dedi.

Sezai Karakoç'un fikir ve sanat dünyasının önemli bir insanı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Allah gani gani rahmet eylesin. Fikir ve sanat dünyamızın çok önemli bir insanını kaybettik. 88 yıllık hayatına çok önemli şeyler sığdırdı. İki nesil, üç nesil düşünürleri derinden etkiledi. Şehzadebaşı şiiri bir anlamda manevi vasiyetiydi. Benim bilgim kadarıyla yazılı bir mektup vasiyeti yoktu ama herkes mana olarak o şirinden buraya defnedilmek istediğini zaten çıkartmış idi. Bugünde nasip oldu. Son dileğinin yerine getirilmiş olması buraya defnedilmiş olması da son derece manidar” dedi.

sezai karakoç

Sezai Karakoç, ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Şehzadebaşı Camii haziresine defnedildi.

(İHA)

Gerçekedebiyat.com

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.