Diyarbakır'daki sergiye saldırıldı Odatv 'protesto' dedi

Resim

Diyarbakır’ın tarihi Keçi Burcu’nda 16 Ekim’de açılışı yapılan sanatçı Ahmet Güneştekin’in 'Hafıza Odası' sergisinde bir grup protesto etti, sergiye saldırdı, tabutları surlardan aşağı attı.

Diyarbakır, Odatv

Ressam Ahmet Güneştekin’in Diyarbakır Sur’da açtığı “Hafıza Odası” sergisine saldırı düzenlendi.  

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) ev sahipliği ve Pilevneli Galeri sunumuyla Diyarbakır’ın tarihi Keçi Burcu’nda 16 Ekim’de açılan  Ahmet Güneştekin’in “Hafıza Odası” sergisine bir grup genç saldırdı.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre saldırganlar şu açıklamayı yaptı: 

“Burada yapılan sergi değil, Kürt halkının, Amed halkının bütün değerlerine ihanettir. Sergi adı altında gösterilen tabutlar, faili meçhul cinayetlerdir. Dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener, bu serginin açılışına çelenk göndermiştir. Hem katledip hem de çelenklerle bunları kutlamak, açılışlarını Kürtçe şarkılarla yapmak, Kürtçenin yasak olduğu bir dönemde, insanların sırf Kürt olduğu için katledildiği bir dönemde, bu tabutları, aşağıda görülen ayakkabıları asmak, bütün Kürt halkına, bütün Kürt değerlerine ihanettir. Eğer gerçekten hafıza görmek istiyorsanız, Surlara bakmanız yeterlidir. Evlerimiz yıkıldı, yerine Surla alakası olmayan evler yapıldı. İnsanlarımız katledildi. O nedenle yapılan sergi değil, bizim bütün değerlerimize ihanettir.”

Gençler, “Amed uyuma, hafızana sahip çık” sloganlarının ardından bazı tabutları surlardan aşağıya attı.

Sergiye saldırılarak tabutların dışarıya atılmasının, Odatv gibi kimi basın organlarında 'protesto' olarak nitelendirilmesi tepki çekti.

ODATV'nin haberi veriş biçimi:

ahmet yıldız

Gerçekedebiyat.com

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.