Ankara Sanat Tiyatrosu'nun arşivi nerede?

Müzik

Biz sanatçıların, yazar çizerlerin arkamızda bıraktığımız onca yazı, çizi, belge kim bilir nasıl hor kullanılıp saçılıp atılacak, kaybolup gidecek, gerekli değer verilmeyecek.

Geçen gün, Menekşe Koyu (sinema filmi 1991), Turkuaz (TV dizisi 1990), Lüküs Hayat (TV dizisi 1989), Geçmiş Bahar Mimozaları (TV dizis 1989) gibi unutulmaz eserleri sinemamıza kazandırmış değerli yapımcı/yönetmen Selçuk İnaç'la telefonda konuşurken konu arşivlere geldi.

Arkamızda bıraktığımız onca yazı, çizi, belge kim bilir nasıl hor kullanılıp saçılıp atılacak, kaybolup gidecek, gerekli değer verilmeyecekti..

Sözü birden anımsadığı bir konuya getirdi Selçuk İnaç:

"2010 ya da 2011'di, Ankara Sanat Tiyatrosu AST'a gittim, başta AST'ın oynadığı Aziz Nesin'in çok önemli oyunlarının ve bir çok önemli oyunun tüm müziklerini besteleyen, uygulayan ama 1981'de genç yaşında kaybettiğimiz kardeşim Süleyman Siret İnaç'ın arşivini almak, mümkünse kopyalarını edinmek istedim.

Kardeşim Süleyman Siret İnaç onlarca enstrüman çalan, hayatını müziğe adamış, konservatuvarda okuyan çok yetenekli bir insandı. Aziz Nesin Ankara'ya geldiğinde hep bizim evdeydi. 

Ne yazık ki aldığım yanıt: 'Ne arşivi? Biz tüm AST arşivini Hergele Meydanı'na götürüp attık!' oldu. Üzüntüm hala sürüyor.."

süleyman siret inaç
Süleyman Siret İnaç (sol başta oturan)

AST gibi bir kurumun onlarca kez el değiştirse, binlerce sorun yaşasa, kabzımallar bile yönetime gelmiş olsa da koruması gereken biricik değerin arşivleri olduğunu bilmeleri gerekirdi.

Bu inanılmaz olayı buraya tarihe kaydetmek istiyoruz.

 

inaç
Süleyman Siret İnaç

Ahmet Yıldız
Gerçekedebiyat.com

Yorum

Konuk (doğrulanmamış) Sa, 20 Temmuz 2021 - 13:04

Meğer ki olmayan arşivden medet ummayı düşünmüşüm ben de.
"Kuruculardan Asaf Çiğiltepe kurtuluş savaşı kahramanlarından Albay Reşat Çiğiltepe'nin yeğenidir!" gibi kesin bir cümle kurmayı ve "Ailenin İstanbul'da kalan kolu Çiğiltepe soy adını kullanırken Ankara kolu Çiyiltepe olmasını tercih etmiştir" cümlesini kuracak kadar araştırma ve bulguya ulaşmayı başarmış, İstanbul, Galatasaray Lisesi mezunu Asaf için ast afişlerinin içerik çiğiltepe, üst başlık niye çiyil konusu arşivde çıkacak kimlik bilgi ve belgeleriyle doğrulanabilir diye düşünmüştüm. Üstelik onun da oğlu ya da yeğeni bir çiğiltepe son çalışanlar arasında cümlesine ulaşınca kayıtlardan önce o akraba nüfus bilgilerine ulaşır diye düşünmüştüm.

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.