İşgalciye çizilen son sınır

Dünyamız söylenegeldiği gibi gerçekten “küresel bir köy” olsaydı, insanlar diledikleri ülkeleri pasaportsuz, vizesiz gönüllerince gezebilmeleri gerekmez miydi?

Biz insanlar ayrı ayrı kalmışız / Bölmüş saadetimizi çizgisi yurtların” diyor ya Fazıl Hüsnü Dağlarca’mız, ne kadar haklı…

Şimdilik, gezip görmek istediğim kentlerden birisi olan Moskova’ya, pasaportla da olsa, hasbelkader gidebilmiştim 2013’te…

Muhteşem Zafer Müzesi, Moskova’nın ziyaret ettiğim özel noktalarındandı.

Görsel kaldırıldı.

Bugün 31 Ocak… ‘Stalingrad Zaferi’nin yıl dönümü…

Çoğu tarihçinin, 2. Dünya Savaşı’nın dönüm noktası saydığı bu şanlı güne ilişkin belgeleri, tabloları da görmüştüm müzede.

 “Ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe savaş cinayettir!” diyen ulu bir dünya görüşünün takipçileriyiz elbette. Fakat, 31 Ocak 1943, yani Stalingrad direnişi ve zaferi, Alman işgal tanklarının pasaportsuz girdikleri topraklardan haklı bir savaşla defedilmeye başladıkları ilk gün...

Bak buna sahip çıkacağız işte!

Mazlum ülkelerin üstüne kanlı tanklarını süren işgalcilere sınırlarımız kapalı, silahımızın emniyet kilidi açık olacak her zaman!

 

2003’te Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması’nda “Başarı” ödülü alan bu karikatürümde diyorum ki; ülkenizin sınırlarını koruyamadıysanız, direnişinizi sürdürün, işgalcilerle aranıza “son bir sınır” koyun ki sizi teslim alamasınlar.

Aslında, sözde işgal yaşamamış ülkelerde de insanların ilk ödevi bu olmalı!

Görsel kaldırıldı.

Annesi ev hanımı, babası memur, ben karikatürist Mustafa Bilgin, şairimiz Dağlarca’nın yukarıda tadımlık iki dizesini verdiğim “Dünyaca” şiirindeki ruha iman ediyorum.

Dünyanın bütün halklarına, ilkokuldan başlayarak benimsetilmeyi hak eden bu büyük şiirdeki “ruh” gibi, büyük insanlığa sınırsız, emperyalist işgalciye “sınırlı” olmayı yüreğimize işleyelim; Amin!

Görsel kaldırıldı.

Burda, Hindistan’da, Afrika’da

Her şey birbirine benzemektedir.

Burda, Hindistan’da, Afrika’da

Buğdaya karşı sevgi aynı,

Ölüm önünde düşünce bir.

 

Nece konuşursa konuşsun,

Anlaşılır gözlerinden dediği.

Nece konuşursa konuşsun,

Benim duyduğum rüzgârlardır,

Dinlediği.

 

Biz insanlar ayrı ayrı kalmışız,

Bölmüş saadetimizi çizgisi yurtların.

Biz insanlar ayrı ayrı kalmışız,

Gökte kuşların kardeşliği,

Yerde kurtların.

Görsel kaldırıldı.

Mustafa Bilgin
Gerçek Edebiyat