Kybele adlı tiyatro oyunuyla Anadolu kadınları anlatılıyor

Haber

Eskişehir Şehir Tiyatroları ve Senfoni Orkestrası sezon açılışı için ilk çağlardan bugüne Anadolu'da yaşayan kadınları anlatan Güngör Dilmen'in “Ben Anadolu' adlı eserinden uyarladıkları “Kybele” adlı tiyatro oyunu hazırladı.

Oyun ilk kez, Eskişehir'in Han ilçesinde Frig uygarlığınca 6 bin yıl önce yapıldığı belirtilen ve UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde bulunan Midas Anıtı Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı'nda sahnelendi.

Cumhuriyet'ten Öznur Oğraş Çolak'a konuşan oyunun yönetmeni Murat Atak, "Salgın döneminde bildiğiniz gibi salonlarımızda sergilediğimiz eserlerimize bir süre ara vermek zorunda kaldık. Bunun üzerine açık havada neler yapabiliriz düşüncesi gündeme geldi. Yönetim kurulumuzda Eskişehir’in Han ilçesine bağlı Midas Anıtı’nda bir temsil yapma düşüncesi ağırlık kazandı. Bu, Türkiye’de bir ilk olacaktı. Bunun üzerine dramaturglarımızla birlikte oyun araştırmasına başladık. Binlerce yıllık geçmişi olan Yazılıkaya’da oynanabilecek en uygun eserin Güngör Dilmen’in yazdığı “Ben Anadolu” adlı eserin olduğuna karar verdik." dedi. 

Gerçekedebiyat.com

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.