Hıncal Uluç: İtalya maçını İtalyan Guidetti yüzünden kaybettik!

Eleştiri

Hıncal Uluç Sabah gazetesindeki bugünkü yazısında İtalya Türkiye voleybol maçında Türkiye'nin kaybetmesinin nedeninin İtalyan Hoca Guidetti'nin yanlışları olduğunu yazdı.

Hıncal Uluç

Geçen Olimpiyat'ın Şampiyonu Çin'i nefes bile aldırmadan ezerek yenen Kadın Voleybol Milli Takımı'mızı İtalya önünde tanıyamadım..

Yani her şey bu kadar mı tersine, bu kadar mı yanlış olur!.

Doğru.. Bence de İtalya, Çin'den iyi bir takım.. Sadece ilk sette zorlanıp Rusları 3-0 yendi onlar da.. Bizim gibi son sette 10 set sayısı kazanarak..

Ama bizim bu kadar kötü olmamız ve bu kadar yanlış oynamamızı bekler miydiniz?.

Tamam Çin maçının efsane oyuncusu Ebrar maça çok kötü başladı. Koçun onu kenara alması normaldi. Ama dakikalar ilerledikçe görüldü ki, İtalya fevkalade dinamik, fizik gücü çok yüksek ve çok iyi savunma yapan bir takım.. Afrika ya da Brezilya asıllı mıdır bilmiyorum, iki devşirme oyuncuları, bizim smaçör dediğimize "digger" diyen İngilizlerin tabiri ile tam gömücü.. Digger, "gömücü" demek..

Bizdeki tek gömücü de Ebrar.. Yani Ebrar olmadı, hücumda İtalyanlar 10 okka daha ağırlar..

Yani Ebrar'ı kenarda unutmak intihar. Onu ısrarla ve inatla oynatıp kazanmak gerek.

Kenarda az dinlendirip oyunda ve sıcak tutmak şart.. Ebrar vurdukça coşan bir tip çünkü..

Ne yazık ki, Guidetti koçumuz bunu bir türlü göremedi. İtalyanların sayı vererek kaybettikleri seti yanlış yorumladı herhalde.. Aynen öyle.. O seti biz almadık. İtalyanların yaptıkları hata sonucu verdikleri sayılar başrolü oynadı, 25'e ulaşmamızda..

Takımda bir tek Kaptan Eda müthişti. Hem oyunu, hem oyun zekâsı, hem de bitmez tükenmez hırsı ve inadı ile.. "2 Eda'mız olsa sonuç belki de değişirdi"..

Guidetti, mola almayı da bilmiyor sanki.. İtalyan koç, biz hızlanır hızlanmaz oyunu keserken, bizimki, "İş işten geçene dek" bekledi hep, "Mola" demek için..

Ben bu kadar kötü bir Guidetti görmedim bugüne dek..

Bir maç kaybettik, o kadar.. Daha üç maçımız var.

Biri gurubun en zayıf takımı, bugüne dek set alamayan Arjantin'le. Ötekiler, bugün gurupta lider durumdaki Amerika ve İtalya'ya 3-0 yenilen 4. durumdaki Rusya ile.. Biz ikinci maçlar sonunda, üçüncü durumdayız ve çeyrek finale yükselmemiz için ilk 4'te kalmamız yeterli. Bu da hiç zor görünmüyor. 3-0 yendiğimiz Çin'in bizi geçip ilk 4'e girmesi mucize olur.. Onun için biz kendimize dönelim..

Koç Guidetti ve teknik yardımcılarının yapacağı şey, Çin ve İtalya maçlarını iyi analiz etmek ve nerde doğruları yaptığımızı, nerde hatalara, hem de fahiş hatalarla boğulduğumuzu tespit etmek..

Bunu yaparsa, ben hâlâ önümüzün açık olduğunu düşünüyorum.

Gerçekedebiyat.com

 

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.