Rusların birlik figürü bir Türk'tü! Alexander Nevsky 800 yaşında / Alexander Razuvaev

Deneme

Ruslar ve Türkler'in (Volga ve Sibirya Tatarları, Başkurtlar) birlik simgesi Alexander Nevsky, 13 Mayıs 1221'de doğdu. Bugün 800 yaşında.

Alexander Nevsky Cengiz Han'ın torunu Batu'nun oğludur. 

Prens Alexander Nevsky, Rus Ortodoks Kilisesi tarafından 1547'de kanonlaştırıldı.

2008'de de tüm Rus halkının katıldığı oylamada Rus tarihinde tüm zamanların en büyük insanı seçildi.

Ona, biz Büyük Ruslar, en iyi ihtimalle Polonyalı prenslerin kölesi olmadığımız ve en kötü ihtimalle Haçlılar tarafından basitçe yok edilmediğimiz için teşekkür etmeliyiz. Onun sayesinde dev bir Avrasya imparatorluğunu kurduk, o zamanın en iyi askeri ve finansal teknolojilerini Türklerden aldık.

Altın Orda döneminde Kuzey-Doğu Rusya'nın finansal sistemi, o zamanın en iyi uzmanları - Persler ve Çinliler'e karşı - o zamanın en iyi savaşçıları olan Türkler tarafından kuruldu. 

Altın Orda'nın yerlileri daha sonra büyük ölçüde Moskova aristokrasisini oluşturdu. 

Ve 300 yıl sonra, imparatorluğun başkenti, geniş Rus-Türk dünyası, Yermak kampanyaları ve Kazan'ın önerisiyle Cengizidlerin birçoğunun hizmet ettiği Moskova'ya taşındı.

Nevski'den "Avrupalılar" tarafından  nefret ediliyor.  Ama Rusya'da Ortodoks Hıristiyanlar değil, aynı zamanda geniş Rus-Türk dünyamızın her yerinden Müslümanlar, Tengriciler ve hatta inanmayanlar da St. Petersburg'daki Lavra'da ona ibadet etmeye geliyorlar.

Sovyet filmi "Alexander Nevsky", geçen yüzyılın ulusal film başyapıtlarından biridir. Filmin Batu Han bölümlerinde1242'de Cermen şövalyelerine karşı prensin maiyetiyle birlikte Buz Savaşı'na katıldığı söyleniyor. Ve bu gerçeğe çok yakın bir görüştür.

Alexander Nevsky Nişanı, üç yüzyıl boyunca Rus askeri liderlerine verildi. Catherine I tarafından kurulan düzen, 1942'de SSCB'de yeniden canlandırıldı ve 1992'de modern Rusya'nın ana devlet ödüllerinden biri oldu.

Alexander Nevsky'nin Rusya tarihindeki özel rolü bir Avrasyacılık peygamberliğidir. Lev Gumilov tarafından not edilen gelecekteki kaçınılmaz Rus-Türk imparatorluğunun temelidir.

Alexander Nevsky, Rusya'nın doğu siyasetinde çok modern ve popüler bir figürdür.

İran'da, Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde, Moğolistan'da ve hatta Çin'de kesinlikle saygıyla karşılanır.

Rusya Federasyonu'nun kendisine gelince, Alexander Nevsky, tüm Rusların, her şeyden önce Rusların ve Türklerin - Volga ve Sibirya Tatarları, Başkurtlar, vb. birlik figürüdür. Bundan daha iyi şekli bulmak zor. 

(Kaynak: Alexander Razuvaev - www. zavtra.ru)

Gerçekedebiyat.com

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.