Eskiden her evde bulunan 15 nostaljik eşya

Deneme

Özellikle kasaba ve köy evlerinde bulunan ve hala kullanılan eşyalar nostaljik bir tad veriyor.

1. Sarı Süpürge

ahmet yıldız

Eskiden yerlere hafif su serpilir ya da bu sarı süpürgelerin ucu ıslatılırdı ve yerler öyle süpürülürdü. Gerek toprak olan evin önü, gerek evin içi, gerek dam yıkarken sadece bu süpürge kullanılırdı. Yerlere arada tohumları düşerdi ama çok da güzel süpürür temizlerdi etrafı.

2. Gaz Lambası

ahmet yıldız

Gaz yağı ile çalışan, gazın konduğu haznenin bazen bakır bazen porselen olduğu, şişesinin uzun, ince, narin, kırılgan yapıda şekil bulduğu, hüzünlü bir aydınlatma aracıydı ve her evde bulunurdu. Emaye başlığı fitili istenen ölçüde dışarı çıkarırdı. Kokusunu hala algılar gaz lambalı evde büyümüş nesiller. Şimdilerde nostaljik olarak kullanılıyor.

3. Vitrin

ahmet yıldız

O vitrinde tabak çanak sergilenir, evdeki anne kişisi bilumum çeyizlerini kıyamadığı porselen tabaklarını, kristal bardaklarını, gümüşlerini orada sergilerdi, misafir gelince çıkarılır ve misafirle o tabaklardan yenilirdi. Bazı vitrinlerde televizyon da tam ortada bulunurdu. Şimdilerde bu vitrinlerin yerini tv üniteleri aldı.

 

4. Geyikli Duvar Kilimi

ahmet yıldız

Kadife gibi yumuşacık olurdu. Renkleri göz alıcıydı. Geyikler kilimden ya da halıdan odanın içine her an atlayacak gibi canlı görünürdü. Divanların arkasındaki duvara çivilere takılırdı, divana oturup arkanızdaki yastıklara yaslandığınızda başınızın duvara değmemesi için idealdi. Duvar kağıdı gibi duvar süslemesinin olmadığı bir ortamda eve sıcaklık vermesinin yanı sıra, odanın dış cepheye açık olan duvarına sıcaklığı koruma amaçlı kullanılırdı.

5. Duvar Takvimi

ahmet yıldız

 

Bir zamanlar ne meşhurdular. Her gün yaprak yaprak koparılırdı. Günün tarihi, çocuk isimleri, ayet-hadis ve dini bilgiler, tarihi bilgiler, özlü sözler, ilgili tarihte neler olduğu ve namaz vakitlerine bu takvimden bakılırdı. Can sıkıntısına çok iyi gelirdi. Şimdi alış veriş yaptığımız bir kaç market promosyon olarak verse de duvara asmaya bile tenezzül etmiyoruz. Asılanlar ise aylarca unutuluyor. .

​​​​​​​6. Duvarda Asılı Duran Kur'an Çantası

ahmet yıldız

özellikle köylerde hemen her evde, dışı dantelden örülmüş bir çanta haline getirilmiş Kur'an-ı Kerim için özellikle yapılan kılıflar vardı. İçerisinde Kur'an konulur ve duvara yükseğe asılırdı.

7. Hemen Her Eşya Üzerine Konulan Dantel Örtüler

ahmet yıldız

Büyüklerin televizyon sehpa, masa örtmekten, koltuk örtmeye kadar yaratıcılık sınırlarını zorlayarak evin her tarafına yaydığı süs eşyası olan dantel, evin en vazgeçilmez eşyasıydı, çeyiz sandıklarının vazgeçilmeziydi. El emeği, göz nuru eserlerdi ve eskiden elektrik yokken mum ışığında ya da gaz lambası eşliğinde güzel hikayelerle birlikte örülür, kullanılırdı. Günümüzde hala kullanılmakla birlikte, eski cezbediciliği kalmamış, yerine çok daha incikli boncuklu örtüler gelmiştir.

​​​​​​​8. İbrik

ahmet yıldız

Plastikten ve genelde mavi renkte olan, yazları damda güneşte içindeki su ısınınca abdest alınan ya da içine sıcak su konularak tuvalete götürülen bu nostaljik su kabını görmüş geniş bir nesil var.

9. Yemek Sinisi

ahmet yıldız

Evlerin olmazsa olmazıydı, sofra bezi ve yükseltmek için kullanılan ara kasnak vasıtasıyla, üzerinde yemeklerin yendiği, fast-food ve yemek masası kültürüne geçiş nedeniyle kullanımının azaldığı, yerde yemek yeme kültürüne ait yuvarlak tahta veya metal bu mutfak eşyasında herhalde birçoğumuz bir şeyler yemiştir.

10. Sinek Raketi

 

ahmet yıldız

Yazın sıcağı ile başta karasinek olmak üzere uçuşan, sürünen cümle haşeratı öldürmek adına tasarlanmış plastikten olan bu aleti özellikle çocukken pek bir keyfi kullanırdık. Şimdilerde elektriklileri çıkmış ve alet biraz canileştirilmiş. Ama eskilerde kullanılan öyle değildi tabi. Sadece bazen öldürülen sinek bu raketin deliklerine sıkışırdı, uyumak için uzanıldığında büyüklerin yanıbaşlarında bulunurdu. Duvara bu aletin asılması için özel çivi çakılı olurdu. Elimize aldığımız anda o sinekler nereye kaybolurdu düşünürdük..

11. Gırgır

ahmet yıldız

Elektrikli süpürgeyle ile çalı süpürge arası, tozun bir kısmını alıp diğer kısmını da içindeki fırçalar yardımıyla döndererek tekrar halıya gömme özelliğine sahip, o hep aynı sesiyle aklımızda yer edinen bu aletin eskiden girmediği ev yoktu. Fırçası hep saç olurdu, içini boşaltırken çöpe dökülen kırıntıların sesi zevk verirdi.

​​​​​​​12. Fiskos Masası

ahmet yıldız

İsminden dolayı sanki kadınlar o masa başına geçip dedikodu yapıyormuş havası veren küçük yuvarlak masadır ama bir gün bile oturulduğunu görmemişizdir. Hep düzenli süslü püslü, üstü dantel örtüsü kristal çiçekliğiyle dururdu bir köşede. Şimdi ise çeşit çeşit orta sehpalar yerini aldı.

13. El Örgüsü Banyo Lifi

ahmet yıldız

Renk renk iplerle örülür ve çeyiz sandıklarını, hurçlarını, bohçaları süslerdi. Banyoların vazgeçilmezidir el örgüsü lifler. Hala banyolarımızda ya da evin bir çekmecesinde bulunur bu güzel renklerde yumuşak modelli lifler. Kolay kolay da hayatımızdan çıkacağa benzemiyor.

​​​​​​​14. Kırmızı Ojeli Kadın Eli Sabunluğu

ahmet yıldız

Parmağındaki yüzük ve kırmızı ojeleriyle, avucuna mıknatıs tutturulmuş, bir zamanlar bir çok evin lavabosunda bulunan, çocukluğumuzun sabunluğu.

15. Misafir Terliği

ahmet yıldız

Misafir geldiği zaman misafire sunulan, ev halkının temiz tuttuğu terlikler.. Çoğunlukla siyah ve rugan renkte olur. Geleneksel Türk konukseverliğinin örneklerindendir. Bu terlikleri ev sahipleri asla kullanmazdı. Sadece misafir terliği oldukları için değil, oldukça rahatsız terlikler oldukları için. Şimdilerde misafirliğe gidilirken kadınlar yanlarında terlik yerine, ev içinde giymek için özel olarak aldıkları ayakkabılarını götürüyorlar.

Gerçekedebiyat.com

 

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.