Ekoloji yalanları! / Aleksandr Dugin

Akademik

Doğayı kurtarmak istiyorsak kültürü, insanları kurtarmalıyız. Bütün sorun onda ve sadece onda. Ekoloji aslında felç edici bir yanılsama alanıdır, yalanları yatıştırır. 

Ekoloji yalanları! / Aleksandr Dugin

Ekoloji bugün aktif olarak öne çıkıyor. Bulutları tacize maruz bıraktıklarından veya genel olarak benzer bir nedenle diğer çocuklarla birlikte uçakların uçuşunu durdurmaya çalışan genç Greta Thunberg'i hatırlamak yeterlidir. Yani, Greta bugünü kutluyor ve yine okulu asıyor, aynı çevresel kaygılarla yaşlı milyarderlerle yatlarda eğleniyor.

Mitler ve dinler konusunda büyük bir uzman olan Mircea Eliade bir keresinde şöyle demişti: Doğa tamamen kültür tarafından belirlenir, doğa kültüre bağlıdır. Bu, en derin ekolojiden çok daha derin bir gözlemdir. 

Başka bir deyişle, kendi başına bir doğa yoktur. Doğa kültürün yansımasıdır ve varlığı özneden, ruhtan, kültürden gelir. Ruh nasılsa doğa da öyledir. Ve eğer ruh şeffaf ve safsa, kültür yüce ve ilahi ise, o zaman kişiyi çevreleyen ortam aynı olacaktır. Her şey saftır.

Rus din felsefecileri dünyanın sofistik doğasından bahsettiler. Sophiens dünyası, yani İlahi bilgeliğin ışınlarıyla dolu. Ama yine, kendi başına değil, insan varoluşunun en uzak ve en yüksek ufuklara doğru atılımı sayesinde.

İnsan, dünyayı Tanrı ile birlikte yaratır veya - Tanrı yoksa, acımasızca bozar. Çevreyi kirletir. Çünkü kendisi nefsiyle kirlenir, hatta onu unutur. Tamamen maddi bir insan, tamamen maddi bir dünyada yaşar. Çevreyi tamamen bedensel yapar. Ancak bu kendi içinde iğrenç - yoğun bir dünyada yaşamak, sürekli olarak en dibe çekilen bedenleri çürütmek.

Cennetten ayrılan bir kişi, etrafındaki dünyayı cehenneme, bir pazar yerine, bir mülk edinme ve sömürü nesnesine dönüştürmeye başlar. Doğayı saptırmaya başlar, içinde sadece bir düşman ve fayda sağlamak için bir nesne görür.

Ama böyle bir doğa - kirli, donuk, saldırgan, pislik ve yozlaşmayla dolu - aynı zamanda sadece insan ruhunun bir ürünüdür. Düşmüş bir ruh, hasta ve sapık.

Kültür ne ise doğa da odur!

Yaşadığımız çevre kapitalizmin bir ürünüdür. Yoğundur, kuruluşlar arasında özel veya devlet mülkiyeti olarak dağıtılır ve piyasalarda işlem görür. Ve tüm atıklar büyük bir açık çöp yığını gibi acımasızca içine atılır. Ama bu çöplük sadece insan elinin eseri değil, kapitalizmin, materyalizmin ve modern zamanların insanının çöplüğe dönüştüğü gerçeğinin bir izdüşümüdür.

Ve şimdi adam bunu fark etmeye başladı. Ama sadece çevreyle ilgili her şeyin feci şekilde kötü olduğunu görüyor. Ve belki içtenlikle ve çoğu zaman küreselci fonlar ödediği için, onu kurtarmakla ilgileniyordu. Ama bu tamamen ikiyüzlülük veya aptallıktır. İnsan toplumunu aynı durumda bırakarak doğada bir şeyi iyileştirmek mümkün müdür? Aynı ruhsal pislik içinde mi? Aynı malzemede bedensel düşük kaynıyor mu?

Bugün, başkent çağında yaşadığımızı söylemek gelenekseldir. Pliyosen, Pleistosen veya Holosen'in daha önceki yeni analogu gibi. Modern doğa tarafından önceden belirlenmiş olan bu kapitalist kültür, kapitalist bencil ve zalim dünya görüşüdür.

Avrupa'nın Yeni Çağı'nın doruk noktası olarak ölen ve çürüyen küresel kapitalizm çağının insanlığıdır bu. İnsanlığın Tanrı'yı ​​öldürmeye karar vermesi Yeni Zaman'daydı. Ve kendini öldürdü.

Ve çevre sadece bir aynadır. İçinde kendi sonumuzu düşünmemiz gereken bir ayna.

Ve böyle bir durumda, sorunun köküne dokunmayarak "aynayı iyileştirme" girişimleri ne kadar anlamsız.

Doğayı kurtarmak istiyorsak kültürü, insanları kurtarmalıyız. Bütün sorun onda ve sadece onda. Ekoloji aslında felç edici bir yanılsama alanıdır, yalanları yatıştırır. 

Gerçek düşman - Avrupa modernliği ve liberalizm ve küreselleşmeyle sonuçlanan materyalist ideolojiler - yerine, arıları kurtarmaya odaklanmaya davet ediliyoruz. 

Tartışan arılar güzel, çalışkan ve akıllıdır. Ve aslında ölümle karşı karşıyadırlar. Ancak bir kişi bugünle aynı yönde hareket ederse, o zaman arıların kurtuluşu bile hiçbir şeyi değiştirmeyecektir, özellikle de tamamen ölecekleri için; eğer bir kişinin artık kültürü yoksa.

Sonuçta, doğanın kendisi kültür tarafından önceden belirlenir ve bu kültür çöktüğünde acı çeker. Ve bugün bu yaşanıyor.

Kaynak: www.zavtra.ru

Aleksandr Dugin
Gerçekedebiyat.com

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.