Ünlü futbol dergisi Kicker Stefan Kuntz'la konuştu

Haber

Alman gazeteleri Türk basınının kendileriyle ilgili başlıklarına büyük ilgi gösteriyor. Bir Türk gazetesinin attığı 'Alman aşısı işe yaramadı" başlığını Almanya’nın önde gelen tüm gazeteleri kullanmışlardı. Türk Milli Takımının çiçeği burnunda antrenörü Stefen Kuntz’a ilk maçından sonra yapılan sert ve gerçekçi olmayan eleştiriler de Alman gazetelerinde genişçe yer aldı. Kicker'in söyleşisini Erdem Buyrukçu Köln'den gerçekedebiyat okurları için çevirdi.

Kicker, Stefan Kuntz

İlk maçında berabere kaldığı için bir anda –tu kaka –yapılan asılsız saldırılara maruz kalan Kuntz’un başarılarından örnekler vererek eski milli oyuncularını hemen kanatları altına almışlar korumak için...

Stefan Kuntz ile beraber Türkiye’ye giden ve günlerce yanında gözlemlerde bulunan Almanya’nın en büyük spor dergisi Kicker, Stefan Kuntz‘la bir röportaj yapmış...

Söyleşi şöyle:

Uçak yemeklerinden bıktınız mı Bay Kuntz?

(gülüyor) U21'deki beslenme tavsiyeleri sayesinde iyi hazırlandım. Günümüzde, hava yolculuğunda çok kaliteli yemekler yiyebilirsiniz. Sorun değil

Önceden pişirip bir şeyler paketliyor musunuz?

Hayır, İstanbul'a sadece üç saat uzaklıkta ve yemek yemeden ya da atıştırmalıklarla buna dayanabilirsiniz.

Yeni işinize sizi özellikle çeken ne oldu?

Gelişmeyi ve öğrenmeyi sevdiğimi sık sık söylemişimdir. Yıllar önce Türk kültürünü Beşiktaş’ta oynarken tanıma olanağını bulmuştum ama bu çok farklı bir seviye, oyunculuktan antrenörlüğe yükselmek demek bir nevi büyük bir meydan okumadır. Hele tecrübeli ve kıdemli bir milli takıma gelmişseniz. Artık çok genç yaştaki iki grubu değil, Avrupa’nın çeşitli liglerinde oynayan tecrübeli, profesyonel oyuncular ve bu futbolcuların kişilikleriyle uğraşıyorum. Oyuncularımın hakkında en gerçekçi bilgileri almak için takımlarının çalıştırıcılarıyla, Avrupa’daki spor dünyası içindeki koçlarla, uluslararası dostlarımla, bu dostlarımın tanıdıklarıyla tanışıyorum. Bilgiler almaya çalışıyorum.

Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası şansı olan diğer milli takımlardan teklif gelse kabul eder miydiniz? özellikle Türkiye'den gelen teklif neden öne çıktı?

Diğer ülkelerin Futbol Federasyonunlardan teklifler aldım ama ben her milli takım için uygun olduğumu düşünmüyorum. Öte yandan, en büyük etken  Hamit Altıntop oldu. Almanya'da büyük başarılara ve deneyimlere sahip, ayni dili konuştuğunuz bir yetkili sizi arıyorsa bu ideal bir başlangıç demektir. Ayrıca oyuncularla da aramızda bir dil engeli olmayacaktı çünkü takımın üçte biri zaten Almanca konuşulan ülkelerde oynamışlar ve Almanca biliyorlar.. Beni etkileyen çok önemli diğer bir bir şey de...

Söyle…

Sorumluların son Dünya Kupası şansı için kısa vadede çok şey yapmak istemelerinden çok etkilendim.  Gençleşen bir takımIa  Almanya'daki 2024 Avrupa Şampiyonası elemelerine hazırlayacak ve başarıyı hedeflemiş, üç yıllık sözleşme kapsamında bu süreci iyi yönetebilecek bir çalıştırıcı istiyorlardı.

Önceden Rus Federasyonu ile görüştünüz. Neden olmadı?

Çünkü Alman Olimpiyat Takımına Temmuz sonunda söz vermiştim. Görüşmelere devam etmek için zaman yoktu.

21 yaş altı  takımıyla geçirdiğiniz 5 yıl içinde üst düzey bir milli takım için hazır olduğunuzu hissettiğiniz bir an oldu mu?

Evet. İtalya'daki 2019 Avrupa Şampiyonası sonrasında kendime olan inancım artmıştı.  2017 yılında şampiyonluğu kazandıktan sonra tekrar finale çıkmak başarının iyi bir teyidiydi. 2019 yılı bizim için inişli çıkışlı olmuştu Belçika’ya karşı iki mağlubiyet almıştık. Ama çalışarak takımı ve hepsinden önemlisi bireysel oyuncuları geliştirmeyi başarmamız , bana iyi bir his verdi. Kendime güvenimi ve inancımı arttırdı.  Son teyit ise Mart ayındaki Avrupa Şampiyonası grup aşamasıydı ve birçok beklentinin aksine çeyrek finale yükseldik. Takip eden haftalarda, içsel inancım arttı.

Norveç maçına çıkana kadar geçirdiğiniz üç haftalık sürede neler yaşandı? Günlerin nasıl geçiyor?

İki hafta içinde sekiz kez İstanbul'a uçtum ve sekiz kez geri döndüm, bu süre zarfında Lille, Trabzonspor, Başakşehir ve Galatasaray'ın iç saha maçlarını stadyumda izledim. Fenerbahçe'yi Frankfurt'ta gördüm. Seyahat ederken, oyuncuların oyunlarını seyretme imkanım oldu. Çok uzun süren çok fazla telefon konuşmaları yaptım oyuncularım hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilmek için. Ama çok fazla bilginin zararlı olacağını düşündüm ve bu görüşmeleri azaltma yoluna gitmek istiyorum çünkü çok fazla bilgi zararlı olabilir. Ben de konuya belli bir tarafsızlıkla yaklaşmak istiyorum.

Türkiye'nin grup maçlarına iyi başlayıp neden Norveç ve Hollanda maçlarına kazandıktan sonra Letonya ve Karadağ'a karşı beraber kalması ardından başarısızlık  ve son olarak Hollanda'ya karşı 6-1 mağlup olması , ardından  Şenol Güneş’in görevinden alınması... Bu konularda bir açıklama yapmak ister misiniz?

Bu, analizin küçük bir kısmı. Geçmişle fazla ilgilenmek istemiyorum. Yeni bir bölüme başlamak istiyoruz.

Takımı yeniden başarılı kılmak için nereden başlamak istiyorsunuz?

Antrenmanda, sporcu geçmişimden damıttığım analizime dayanarak birkaç şey deneyeceğiz ve takımımın kendini en rahat ettiği çalışmaları bu şekilde tespit etmek istiyoruz.. Genel olarak futbolu nasıl oynamak istediğimize dair bir planımız var. İdeal kadroyu kurana kadar  futbolcuların bizim istediklerimizin ne kadarını uygulayabileceğimizi göstereceğiz. İki maçın arasında dört gün olması nedeniyle bu konuda bir sıkıntı olmaz çünkü genç bir takımız. Tüm ekip bir arada çalışarak en iyi kadroyu kurmak istiyoruz.

En büyük gücünüz olan iletişiminizin dil engeli nedeniyle zarar görmesinden endişe duyuyor musunuz?

Bütün oyuncular beni ana dilimde anlarsa tabii ki daha kolay olur. Ama bunu telafi edeceğiz. Birebir birçok görüşmenin yanı sıra mesajlarımızı anlaşılır kılmak için yeterince zaman ayıracağımız çok sayıda grup sohbeti ve görüntülü oturumlar da olacaktır.

Altıntop, antrenman ve müsabakalarda size ne kadar eşlik edecek?

Kesinlikle yedek kulübesinde oturmak istemiyor ama tabii ki o düşüncelerine başvuracağım tek ortağım. Ancak Türk Federasyonu‘ndaki diğer kişiler de görüşmelerde çok profesyonel görünüyordu. Aramızda çok hızlı bir şekilde büyük bir güven gelişti. Yönetim kuruluyla hala iyi bir temasım var, ancak şu anda asıl mesele, oyunculara güven veren ve onlara iyi maç planları veren bu dar kadroyu futbol takımı takım etrafında oluşturmak.

EM 2024'e yönelik öngörülen gençleşme şimdiden içeri girmeli mi?

Takip ettiğimiz genç yetenekler var. Kendi izlenimlerini kazanmak için onları yavaş yavaş davet etmek istiyoruz, onları Avrupa'nın en iyi yetenekleriyle çok iyi karşılaştırabilirim. Ancak temel olarak, öncelikle mevcut kadroya güven vereceğiz.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde gençlerle çalışmanın iyileştirilmesi konusunda çok konuşuldu, ancak bu konuşmalar sözlerde kaldı. Türk kulüplerinde sadece iki veya üç Türk oynayabiliyor. Yapacak çok iş var gibi görünüyor.

Hepimiz Dünya Kupası elemelerinde yapılacak dört maçın öncelikli olduğu konusunda hemfikiriz. Ancak Kasım ayından itibaren başta Hamit olmak üzere bu konuyu da ele alacağız. Tecrübelerimle katkıda bulunmayı seviyorum. Almanya'da olduğu gibi, başarının anahtarı genç futbolcuları bireysel olarak desteklemek ve özgüven vermek.

Cumhurbaşkanı ve hatta Türk medyası size sabır öğütledi. İstanbul, antrenörler için hala bir köpekbalığı havuzu. Başarısız olsanız bile destek alacağınızdan ne kadar eminsiniz?

İçimde çok iyi bir his var ama profesyonel futbolda her zaman bir risk var. Zaman gösterecek.

U21'de çok iyi zaman geçirdin. Beş yıl sizin için en çok ne ifade ediyor?

Temelde personelle ve özellikle koçluk ekibimle olan her ilişki. Ancak şunu da söylemeliyim ki, Meikel Schönweitz ve Joti Chatzialexiou liderliğindeki U-koçluk topluluğu ile DFB, çeşitli eğitim kursları, atölye çalışmaları ve değişim formatları aracılığıyla beni çok daha iyi bir koç yaptı. Bu bana ilk etapta kıdemli milli antrenör olma şansı verdi. Bunun için çok minnettarım.

Oyunculardan geriye ne kaldı?

Hangi oyuncuların bana hangi mesajları yazdığını ve bağlantıların kaldığını görmek çok duygusal ve güzeldi. Onlarla içinde üç finali ve iki başlığı olan çok güzel bir kitap yazdık. Ancak kişisel olanların yeri farklıve ağır bastı.

Joachim Löw'ün istifasını açıklamasının ardından Alman milli antrenörü olmak istediniz. Düşünülmeme konusundaki hayal kırıklığı geçti mi ve bu hayal hala içinizde bir yerlerde mi yaşıyor?

Hayal kırıklığı, milli antrenör olamadığım gerçeğinden değil, bu konuyla ilgili duyurulan bir tartışmanın yapılmamasından kaynaklandı. Ama bu çözüldü ve geçmişte kaldı. Benim açımdan Hansi Flick'in seçiminin bir alternatifi olmadığını defalarca vurguladım, bu DFB için ve DFB için üst düzey bir karar. Bir ay önce Türk milli antrenörü olacağımı düşünmezdim. Futbolda bir şeyi tahmin etmek çok zordur. Yine de az önce bıraktığım kapının ne DFB tarafından ne de benim tarafımdan çarpılmadığını bilmek güzel. Onayımla ilgili harika sohbetler ve sonrasında da her zaman açık kollarla görüşebileceğimiz bir şekilde ayrıldık. Bu benim için çok önemliydi.

Ama artık milli antrenör rüyasından kaçındınız. Nedeni var mı?

Burada ve şimdi yaşıyorum ve şu anda Türkiye'nin milli antrenörü olduğum yer orası.

Türkiye'deki işi başarılı olarak değerlendirmeniz için ne olması gerekiyor?

Şimdi başladığımda benim hakkımda iyi görüşlere sahip olan insanlar, ayrıldığımda benim hakkımda daha da iyi bir görüşe sahip olacaklarsa.

Röportaj: Carsten Schröter-Lorenz

Erdem Buyrukçu
Gerçekedebiyat.com

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.