Norveç kızıla boyandı! Solun büyük zaferi

Haber

Norveç'te 13 Eylül 2021'de yapılan parlamento seçimlerinde, 'Nå er det vanlige folks tur' (Şimdi sıra normal insanlarda) parolasıyla yola çıkan sol ittifak büyük zafer kazandı.

Norveç

Yüz atmış beş milletvekilinden oluşan Norveç parlamentosu Stortinget'de 100 sandalyeyi ele geçiren sol ittifak halkın endişelerini giderme ve sosyal adalet sözü verdi.

İşte sol ittifak milletvekili dağılımı:

AP Norveç İşçi Partisi: 48 milletvekili

SP Köylü Partisi: 28 milletvekili

SV Sosyalist Sol parti: 13 milletvekili

RØDT Komünist Kızıllar: 8 milletvekili

MDG Yeşiller : 3 milletvekili.

Sekiz yıldır sağ partiler tarafından yönetilen Norveç’te klasik İskandinav modeli olan sosyal demokrasi çok kayıp verdi. Özellikle gelir getiren kamu kuruluşlarının özelleştirilmesi ve yabancı şirketlere verilen ayrıcalıklar halkın büyük tepkisine yol açtı. Sağ koalisyon partilerinin sosyal haklara getirdiği kısıtlamalar, aşırı özelleştirme ve küçük işletmelerin işini zorlaştırmaları bardağı taşırdı.

Seçimi kaybeden başbakan Erna Solberg bu yılın şubat ayında seçime altı ay kala ülkenin istihbarat kurumu PST tarafından açık bir şekilde uyarıldı. Uyarıda aşırı özelleştirmelerin ve yabancı şirketlerin ülkeyi ele geçirme riskinin ülkenin egemenliğini tehdit ettiğinin altını çizildi. Bu uyarıdan sonra daha fazla özelleştirmeye gitmeyen başbakan seçimi kaybetmekten kurtulamadı.

Sol blokun en büyük partisi olan Norveç İşçi Partisi’nin lideri Jonas Gar Støre’nin başbakanlığında görev yapacak sol hükümetin bakanlarının partilere göre dağılımı önümüzdeki hafta yapılacak görüşmelerle belirlenecek.

Sol ittifakın verdiği sözler halkta umut yarattı. Özelleştirme durdurulacak. Satılan KİT’lerin bir bölümü yeniden kamulaştırılacak. Sağlık sektörü devletin kontrolünde olacak. Eğitimde fırsat eşitliği garanti altına alınacak. Alt sınıfların geliri arttırılacak. Geliri yüksek olanlardan daha fazla vergi tahsil edilecek. Toplu taşım güçlenecek. Karbon salınımları azaltılacak. Çevre kirlenmesine izin verilmeyecek. Kooperatifçilik, çiftçiler ve taşra desteklenecek. Merkezileşme durdurulup taşraya yerleşimler desteklenecek.

Cem Güneş
Gerçekedebiyat.com

Yorum

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.