İstanbul sıradışı bir mekan daha kazandı

Haber

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Metro İstanbul, alışılmışın dışında bir sergi mekânını İstanbul’a kazandırdı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Metro İstanbul, alışılmışın dışında bir sergi mekânını İstanbul’a kazandırdı.

“Yaklaşım tüneli”, aslında teknik bir terim. Metro inşaatları sırasında şantiyeye malzeme taşımak ve benzeri işler için kullanılan bu tüneller inşaat bittikten sonra ne mi oluyor? Kimisi doldurularak kapatılıyor, kimisi ise İstanbul’un göbeği olan Taksim’deki “Yaklaşım Tüneli” gibi yaratıcı projelerle etkileyici bir hale getirilebiliyor. 

Cumhuriyet'ten Orhun Atmış'ın yazdığına göre Taksim’de bulunan M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’nın Yaklaşım Tüneli, 19 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek olan “İstanbul’da Şifa Bulmak” sergisiyle kapılarını İstanbullulara açtı. Sergi, Karşı Sanat Çalışmaları işbirliğiyle hayata geçti. Yeni sergi mekânını gezmek için bir araya geldiğimiz Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, mekânın daha açılmadan birçok film platosu, klip çekimi ve sergi talebi aldığını dile getirdi. 

Aynı zamanda kendisi de bir fotoğrafçı olan Özgür Soy, fotoğraf konusunda yurtdışında atölyelere katılarak eğitim bile almış. Daha çok sokak ve portre fotoğrafları çekiyor. Bazı fotoğrafları da sergilenmiş çeşitli sergilerde.

SERGİ DÜZENLEYİCİLERİNE ÇAĞRI...

Soy, bir çağrı yaparak Yaklaşım Tüneli’nde yapılacak sergiler için işbirliğine açık olduklarını ve gelip gezmeleri önerisinde bulundu. 

Soy, “Bizim metroyla ilgili koyduğumuz en önemli vizyonlardan birisi yaşam alanı olması. Bu vizyon bir tarafta duruyor. Biz bir buçuk yıl önce göreve başladık. Başladığımızda tüm tesislerimizi gezerken burayı da gördüm. Metroda sanat platformumuz var, hem istasyonların içerisinde hem halkın geçtiği yerlerde sanatsal yerler yaratmaya hem de böyle sürpriz mekânlar yaratmaya çalışıyoruz. Burası da öyle bir sürpriz oldu. Dünyada da çok popüler bir şey endüstriyel alanların sanatla bütünleşmesi” sözleriyle Yaklaşım Tüneli sergi alanının çıkış noktasını anlattı. Tünelin sonuna ulaştığınızda belli aralıklarla Yenikapı-Hacıosman metrosunun geçişine de çok yakından tanık oluyorsunuz. Soy, “Metro sisteminin kalbine bakıyorsunuz” diyor. 

Gerçekedebiyat.com

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.