Herkes oradaydı: Hasan Saltık son yolculuğuna uğurlandı

Haber

Bodrum’da geçirdiği kalp kriziyle ölen Kalan Müzik'in sahibi Hasan Saltık bugün toprağa verildi. Cenazesine sanatçı dostları katıldı.

Hasan Saltık

Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık, gözyaşları arasında bugün toprağa verildi. Cenaze töreni boyunca gözyaşları bir an olsun durmayan Kenan İmirzalıoğlu, "Bu sabah kahvaltımda hala gönderdiği bal vardı" dedi.

Türkiye’nin müzikal zenginliği dünyaya tanıtan Kalan Müzik’in sahibi ve kurucusu, müzik yapımcısı Hasan Saltık, geçtiğimiz çarşamba günü Bodrum’da geçirdiği kalp krizi sonucu 57 yaşında hayatını kaybetti.

Hasan Saltık için Kartal Cem Evi’nde cenaze töreni düzenlendi. Yüzlerce kişinin katıldığı cenaze töreninde, Saltık’ın ailesi ve sevenleri gözyaşlarına boğuldu.

HASAN SALTIK'IN KIZI ve EŞİ TAZİYELERİ KABUL ETTİ

Hasan Saltık’ın eşi Nilüfer Saltık, kızı Helin Saltık, oğlu Ekin Saltık ve annesi Karanfil Saltık, Cem Evi’nin avlusunda taziyeleri kabul etti.

Cenaze törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, çeşitli ilçelerin belediye başkanları, milletvekilleri, siyasi parti yöneticileri katıldı.

ÜNLÜLER AKIN ETTİ 

Sanatçılar Erkan Oğur, Ahmet Aslan, Kenan İmirzalıoğlu, Olgun Şimşek, Ahmet Selçuk İlkan, Ahmet Mumtaz Taylan, Şevval Sam, Oktay Kaynarca, Menderes Samancılar, Yavuz Bingöl, Ercan Saatçi, Kubat, Ali Riza Binboğa, Mazlum Çimen, çok sayıda yapımcı, müzisyen ve Saltık’ın sevenleri de usta sanatçıyı son yolculuğunda yalnız bırakmadı.

EN SON DÜN KONUŞMUŞTUK 

‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ ekibi cenaze nedeniyle sete çıkmadı. Dizinin yapım ve oyuncu kadrosu, cenaze törenine tam kadro katıldı.

Başrol oyuncusu Oktay Kaynarca, “Çok büyük kayıp. Haber alır almaz Bodrum’a gittik. Cenazesini alıp geldik. Çok önemli arşivlere sahipti. Umarım geride kalanlar onun mirasına sahip çıkar. En son bir gün önce konuşmuştum. Hep hayalleri olan, hep projeleri olan bir insandı” dedi.

KAHVALTIMDA GÖNDERDİĞİ BAL VARDI

Ünlü oyuncu Kenan İmirzalıoğlu ve Olgun Şimşek cenazede gözyaşlarını tutamadı. Birlikte saf tutan ikili, uzun süre ağladı.

Cenaze töreni boyunca gözyaşları bir an olsun durmayan Kenan İmirzalıoğlu, tören sonrası Hasan Saltık’ın tabutunu öpmesi dikkatlerden kaçmadı. İmirzalıoğlu, “Tanıdığım en cömert, en paylaşımcı, en sevgi dolu adamdı. Müzik dünyasına yaptığını herkes biliyor ama özelinde dostluğu, muhabbeti bambaşkaydı. Bu sabah kahvaltımda hala gönderdiği bal vardı. Kendimi öksüz kalmış gibi hissediyorum” şeklinde konuştu.

"HASAN GİBİ BİRİSİ ZOR GELİR" 

Usta sanatçı Ali Rıza Binboğa da cenazeye katılan isimler arasındaydı. Binboğa, “Kendisiyle MESAM yönetim kurulunda yıllarca çalıştım. Hasan Saltık gibi birisi zor gelir. Şakacı, hep insan biriktiren, sevecen, birçok insana yardım eli uzatmış çok değerli bir kardeşimizdi. Bana, ‘Ben senin dedenim, elimi öpmen lazım’ diye espriler yapardı. Şimdi elini öpeceğim birisi de yok artık” ifadelerini kullandı.

"O BU İŞİN ARKEOLOĞUYDU" 

Mazlum Çimen, tören öncesi duygularını dile getirerek, “O bu işin arkeologuydu. Kazıyıp çıkartan bir insandı. Bütün kazancını müziğe yatıran bir insandı" dedi.

"25 YILLIK DOSTUMU KAYBETTİM" 

Yavuz Bingöl de Saltık’ı uğurlayan isimlerin arasında yer aldı. Bingöl, “25 yıllık dostumu kaybettim. Genç kuşakların türkülerle buluşmasını sağladı. Benim yaşında kendisi, 64 doğumlu. Çok erken yaşta kaybettik kendisini” dedi.

Hasan Saltık’ın cenaze töreni öncesi Cem Evi’nin bulunduğu alan ve çevresi Kartal Belediyesi’ne bağlı ekipler tarafından hazır hale getirildi. Pandemi nedeniyle çeşitli tedbirler alınırken dezenfektan ile bazı noktalar temizlendi. Ünlü yapımcının dev resmi, Cem Evi’nin girişindeki duvara asıldı. Çok sayıda siyasi parti lideri, yapımcı, müzisyen, iş insana cenaze törenine çelenk gönderdi.

Hasan Saltık, Kartal Cemevi’ndeki düzenlenen törenin ardından Küçükyalı Mezarlığı’na defnedildi.

PROJELERE TİCARİ OLARAK BAKMADIK

Vefatından kısa bir süre önce Anadolu Ajansı ile bir söyleşi gerçekleştiren Saltık, "Projelere hiç ticari olarak bakmadık. Her zaman kazandığımız paranın şirket ve kurumsal olarak bir bölümünü, 'Şu projeye, bu projeye gitsin' diye harcadık, bir getirisinin olduğunu düşünmeden" ifadelerini kullanmıştı.

HASAN SALTIK KİMDİR? 

Klasik Türk müziği ile Anadolu, Kafkas ve Balkan halk müziklerinin nadide örneklerini derleyerek, müzikseverlerle buluşturan Saltık, 1964 yılında Tunceli'de doğdu.

İlköğrenimini Tunceli'de, ortaöğrenimini ise İstanbul'da tamamlayan Saltık, İstanbul Devlet Konservatuvarında başladığı obua eğitimini ekonomik güçlükler nedeniyle yarım bırakarak Suadiye Lisesine devam etti.

Müzik camiasının efsane ismi Hasan Saltık, amcasının oğlu Rahmi Saltuk'un plak şirketinde dört yıl çalıştıktan sonra 1992'de Kalan Müzik'i kurdu.

Hasan Saltık, unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtlarını elinde bulunduran koleksiyonerlerden ve eski müzisyen ailelerinden derlediği etnomüzikolojik çalışmalar için de önem taşıyan eserleri 'Kalan Müzik' etiketi altında yayınladı.

Gerçekedebiyat.com

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.