Harry Potter yazarı J.K. Rowling: Yüzlerce transtan ölüm, bombalama, tecavüz tehditleri alıyorum!

Haber

LGBT ile ilgili bir tartışmayı uzun zamandır inatla sürdüren ve 'transfobi' eleştirilerinin hedefi haline gelen Harry Potter yazarı J.K. Rowling, yüzlerce trans eylemciden ölüm tehditleri aldığını söyledi.

Harry Potter'ın yazarı olarak dünya çapında tanınan J.K. Rowling, LGBT ile ilgili bir tartışmaya girmesi nedeniyle 'transfobi' eleştirileriyle karşılaşmasının ardından yüzlerce trans aktivistten tehdit aldığını açıkladı.  

REGL OLAN İNSANLAR-KADINLAR TARTIŞMASI

Doğdukları biyolojik cinsiyetten başka bir cinsiyet kimliği benimseyen translarla ilgili tartışmalı paylaşımları nedeniyle işten kovulan bir Britanyalı düşünce kuruluşunun kadın çalışanına Aralık 2019'da destek veren kadın yazar, Haziran 2020'de 'regl olan insanlar' tabirinin kullanılmasını eleştirerek "Biyolojik cinsiyet gerçek değilse, küresel olarak kadınların yaşanmış gerçekliği silinir. Transları tanıyor ve seviyorum, ama cinsiyet kavramının silinmesi, pek çok insanın anlamlı şekilde yaşamlarını tartışması kabiliyetini ortadan kaldırıyor" diye yazmıştı.

KADINLARIN GÜVENLİĞİ İÇİN TEHDİT Mİ?

'Trans karşıtı' olduğu gerekçesiyle kınanan ve Harry Potter film serisinin bazı oyuncularından da eleştiri alan Rowling, kendi web sitesinde yayımladığı makalede pek çok kadının 'regl olan insanlar' diye tanımlanmayı aşağılayıcı bulduğunu ve tuvaletlerle soyunma odalarını kendini kadın hisseden erkeklere açmanın içeri girmek isteyen her erkeğe açmayı beraberinde getireceğini savununca da 'trans dışlayıcı radikal feminist' (TERF) olarak nitelenmişti. Eleştirilere Kennedy ailesinin de katılması üzerine Robert F. Kennedy İnsan Hakları Ödülü'nü iade etmişti. 

'TEHDİTLERE KARŞI YIKILMADIM, AYAKTAYIM'

Son olarak bir trolün 'kendisinin posta kutusuna çok hoş bir boru bombası bırakılmasını' temenni eden Twitter mesajının ekran görüntüsünü paylaşan yazar, şu tepkiyi verdi:

"Dürüst olmak gerekirse, bir kadını kovduramaz, tutuklatamaz veya yayıncısı tarafından terk edilmesini sağlayamazsanız ve onu aforoz etmek yalnızca kitap satışlarını artırırsa, gerçekten gidilecek tek bir yer kalır."

LGBT HAREKETİNİ GÜVENLİK TEHDİDİ OLARAK GÖSTERDİ

Bunun üzerine takipçilerinden biri, 'böylesi korkunç bir mesajın, kadınların tuvalet ve soyunma odalarının kendilerini kadın olarak tanımladığını söyleyen her erkeğe açılmasının güvenlik sorunu yaratacağına ilişkin yorumlarına tepki olup olmadığı'nı sordu.

Harry Potter yazarı, 'durumun tam da bu olduğu, aldığı tavır nedeniyle çok sayıda trans aktivistin kendisini dövmek, öldürmek, bombalamak, tecavüz etmekle tehdit ettiği' yanıtını verdi.  

​REUTERS'DEN TUVALET ARAŞTIRMASI: TRANSLAR TEHDİT OLUŞTURMUYOR

Rowling, geçen yıl salgın sırasında 'adet görenlerin karşılaştığı zorluklarla' ilgili bir makaleyle alay ettikten sonra bazı hayranlarından ve LGBT topluluğundan sert tepki almıştı. "'Adet gören insanlar.' Eminim eskiden bu insanlar için bir kelime vardı. Biri bana yardım etsin. Kadınık, kadındılı, kadınlak?" diyen yazara, Twitter'da, 'birçok trans erkeğin de regl olabileceği gerçeğini görmezden geldiği ve transfobi sergilediği' eleştirileri yağmıştı.

Gerçekedebiyat.com

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.