Futbol üzerine 10 film

Haber

Katar'da devam eden 2022 FIFA Dünya Kupası maçları sürprizlerle başlayarak umulmadık bir ilgi görmeye başladı. Aydınlık gazetesi sinema yazarı Tunca Arslan, bugünkü köşesinde çok bilinen değil ama az bilinen ama güzel10 futbol filmini yazdı.

Futbol, film

Tunca Arslan'ın Aydınlık gazetesinde  “Cehennemde İki Devre, Zafere Kaçış gibi tüm dünyada çok iyi bilinenlere değil de az bilinen, sürpriz nitelikli futbol filmlerine göz atalım." diyerek sıraladığı filmler şöyle:

SESSİZCE (ÇEKOSLOVAKYA, 1984)

Kasaba futbol takımının kaleciliğini yapan Filip bir maçta hatalı gol yiyince takımdan kovulur. Tüm enerjisini ve futbol bilgisini çocuklara yönelten kahramanımızın tek amacı çalıştırdığı küçükler takımıyla kendisinin kovulduğu büyükler takımını yenmektir. Yönetmen, Drahomira Kralova.

6-3 (MACARİSTAN, 1989)

1953 yılında Macaristan’ın İngiltere’yi 6-3 yendiği tarihi maç oynanırken ve tüm Macaristan radyo başındayken ortaya çıkan bir adam atılacak tüm golleri önceden bilir. Siyasi polis bu esrarengiz adamın peşine düşerken muhalifler de rejimin ne zaman yıkılacağını öğrenmek için onunla ilişki kurmak ister. Yönetmen, Peter Timar.

AMİGOLAR (İTALYA, 1990)

İki yıldır cezaevinde olan Luca tahliye edildikten sonra fanatik taraftarı olduğu Roma futbol takımının Juventus’la oynayacağı deplasman maçı için Torino’ya gider. “Zehirliler” adlı holigan grubun lideri olan genç adam ve arkadaşları, Juventus taraftarları tarafından karanfille değil bıçakla karşılanırlar. Yönetmen, Ricky Tognazzi.

KUPA FİNALİ (İSRAİL, 1991)

İsrail ordusunun 1982 Haziran ayında Lübnan’ı işgali sırasında Çavuş Cohen’in tek düşüncesi, İspanya’da düzenlenen dünya kupası maçlarını izlemektir. Uçak, hatta maç biletleri cebindedir ancak devriye görevi sırasında FKÖ tarafından esir alınır. Üstelik Filistinli gerillalar da Cohen gibi kupada İtalya’yı desteklemektedir. Yönetmen, Eran Riklis.

BUBA’NIN FUTBOL DÜŞLERİ (FRANSA-SENEGAL, 1995)

Senegal’de kalabalık bir ailede büyüyen Buba, eski futbolcu amcası Sega’nın da yardımıyla düşlerini gerçek kılar, ulusal takına seçilir ve gözünü Fransa ligine diker. Yönetmen, Christine Eymeric.

KARAVAN (İRLANDA, 1997)

Kızarmış patates-sosis satarak geçinmeye çalışan iki “kaybedenin” işleri, İtalya 1990 sırasında İrlanda maç kazanıp tur atladıkça iyiye gider. İrlanda İtalya’ya 1-0 yenilip elenince ise yaşamın acı gerçekleri sökün eder. Yönetmen, Stephen Frears.

SLUTSPEL (İSVEÇ, 1997)

İtalya’daki 1990 dünya kupası sırasında işsiz güçsüz futbol fanatiği Johan’ın acilen para bulması gerekmektedir. 15 Iraklının İsveç’e kaçak giriş işini ayarlaması için yüklü para teklif edilir ancak o gece İsveç Kosta Rika’yla kader maçına çıkacaktır. Yönetmen, Stephen Apelgren.

BENİM ADIM JOE (İNGİLTERE, 1998)

Kahramanımız yaşamda hiçbir başarısının olmadığını düşünür, oysa Glasgow’un en kötü ekibi bile olsa bir futbol takımının antrenörlüğünü yapmaktadır ve futbol da yaşam gibi büyük sürprizlerle doludur. Yönetmen, Ken Loach.

DAHA İYİSİ CAN SAĞLIĞI (İNGİLTERE, 2000)

Newcastle United taraftarı 15 yaşındaki öğrenci Gerry ile 17 yaşındaki boşta gezer Sewell, kombine bilet almak için para bulmak amacıyla olmadık işler yaparlar. Son marifetleri, bardağı taşıran son damla olur ve cezalandırılırlar. Ancak, “daha iyisi can sağlığı” dedirtecek bir cezadır bu. Yönetmen, Mark Herman.

KUPA (AVUSTRALYA, 1999)

Fransa 1998 dünya kupası sırasında dağlar arasındaki bir Tibet tapınağı… Turuncu çarşaflara dolanmış kel kafalı küçük keşişlerin futbol sevdası ve maçları televizyon izleyebilmek için çektikleri çilenin öyküsü. Yönetmen, Khyentse Norbu.

FUTBOL BİZİM HAYATIMIZ (ALMANYA, 2000)

Takımın Arjantinli forvetine adeta tapan bir grup Schalke 04 taraftarının futbol sevdası uğruna neler yapabileceklerini, neleri unutabileceklerini anlatan komik bir “suç olmaktan çıkan suç” öyküsü. Yönetmen, Tony Wigand. 

Gerçekedebiyat.com

 

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.