Danimarka'ya bağlı o adada bir gecede 1500 Yunus katledildi!

Haber

Danimarka'ya bağlı Faroe Adaları'nda "grindadrap" olarak bilinen "yerli balina avcılığı" ritüelinin bir parçası olan yunus avında bir gecede 1500 civarında yunusun öldürüldüğü belirlendi.

Yunus

Sputnik'te yer alan habere göre, özerk bir konuma sahip olan Faroe Adaları, deniz memelilerinin avlanılmasına izin veren tek AB bölgesi olarak biliniyor.

Grindadrap sırasında motorlu teknelerle kıyıya sürülen yunuslar; zıpkınlar, çeşitli bıçaklar ve hatta elektrikli aletlerle katlediliyor.

Norveç Kıyı Balıkçıları Derneği'nin yönetim kurulu, yetkililerden şu anda korunmakta olan çeşitli yunus ve balina türleri üzerindeki av yasağını kaldırmalarını istedi.

Balıkçılar, ticaret gazetesi Fiskeribladet tarafından yayımlanan bildiride, korumanın artık gerekli olmamasının nedeni olarak yunusların "çok sayıda olmasını" gösterdiler.

NORVEÇLİ BALIKÇILAR: SEVİMLİ DİYE ÖLDÜRMEYELİM Mİ?

Norveç Kıyı Balıkçıları Derneği lideri Tom Vegar Kiil, ulusal yayın kuruluşu NRK'ya verdiği demeçte şöyle dedi:

“Bu avların dengeli bir şekilde olmasını istiyoruz. Hem hayvanlar hem de insanlar için yiyeceğe sınırlı erişim var ve bir türü sadece sevimli olduğu için korumak talihsiz bir durum”

Deniz Araştırmaları Enstitüsü'ne göre, Kuzeydoğu Atlantik'te 250 bin domuz balığı ve 200 bin yunus bulunuyor.

Norveç balıkçılığında yılda yaklaşık üç bin domuz balığı yakalanıyor.

Ticari balina avcılığı kapsamında, her yıl yüzgeçli balinalar ve mavi balinalar da dahil olmak üzere yüzlerce büyük balina öldürülüyor.

Gerçekedebiyat.com

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.