Aydın'da Kolezyum'dan da büyük gladyatör döğüş alanı arena bulundu!

Haber

Arkeologlar, Aydın'da Roma’nın dünyaca ünlü Kolezyum’una benzeyen bir "arena" -veya-  amfitiyatro ortaya çıkardılar. Yetkililer, çoğu yer altında gömülü olan yapının Türkiye'deki Doğu Roma mimarisinin eşsiz bir örneği olduğunu bildirdi.

Dış duvarları kazılan yapı, Aydın'ın Nazilli ilçesine bağlı antik kent Mastaura'da muhabirlere tanıtıldı.

Aydın Kültür ve Turizm Müdürlüğü Başkanı Umut Tuncer, Mastaura'nın yüzde 80'inin zamanla toprağa gömüldüğünü, ancak arkeologların ortaya çıkardığı küçük kısmının bile “şehrin muhteşem özelliklerini göstermeye” yettiğini söyledi. “Bu, Türkiye'de bütünüyle korunmuş tek alan olabilir. Yıllarca gömülü olduğu için sağlam korunmuş. Temel taslak şu anda görünüyor. Bu baharda daha fazlasını ortaya çıkarmayı planlıyoruz ”dedi.

Yetkililer, amfi tiyatronun Roma'daki Kolezyum'un büyüklüğüne yakın olduğunu söylediler. Halen ayakta duran en büyük antik amfitiyatro olan Kolezyum, 188 metre (617 fit) uzunluğunda ve 156 metre genişliğinde. Türkiye’nin batısında, Aydın’ın komşusu İzmir ve kuzeyde Çanakkale’de de benzer amfitiyatrolar bulunmakta, ancak çoğu büyük ölçüde yıkılmıştır.

Yapı, tamamen oval olan şekli ile de diğerlerinden sıyrılıyor. Zeytin ve incir bahçeleriyle kaplı bir yerde bulunmuştur. Arkeologlar, yapının 1800 yıllık Mastaura kentinde spor oyunları için kullanıldığına inanıyor. Tuncer, amfitiyatronun büyük olasılıkla gladyatör dövüşleri için kullanıldığını söyledi.

Türkiye, özellikle batı bölgeleri, antik Roma mimarisi ve onlardan önceki uygarlıklardan kalma eserler açısından zengindir. 2019 yılında güneydeki Adana ilinde başka bir amfitiyatro keşfedildi.

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.