Aliyev bugün imzaladı: Şuşa Azerbaycan'ın kültür başkenti oldu

Haber

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa şehrinin ülkenin kültür başkenti olarak ilan edilmesini öngören kararnameyi imzaladı.

Ocak ayında yaptığı bir açıklamada Şuşa'yı Azerbaycan'ın kültür başkenti ilan edeceğini duyuran Aliyev, bununla ilgili kararnameyi imzalayarak Şuşa'yı resmen kültür başkenti yaptı.

Aliyev'in imzaladığı kararnamede, "Şuşa'da kamu yönetiminin ve yasal denetimin daha da iyileştirilmesi, yalnızca şehirdeki tarihi ve kültürel mirasın yenilenmesine ve korunmasına hizmet etmekle kalmayacak, aynı zamanda kentin sürekli gelişimi için gereken koşulları yaratacak" dendi.

Kararname şöyle:

'Şuşa tarih boyunca Azerbaycan'ın tarihi, kültürel, sosyo-politik yaşamının önemli merkezlerinden biri olmuştur... Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Şuşa şehrinin Azerbaycan’ın kültür başkenti ilan edilmesine ilişkin kararname imzaladı. Kararnamede, "Şuşa tarih boyunca Azerbaycan'ın tarihi, kültürel, sosyo-politik yaşamının önemli merkezlerinden biri olmuştur. 1977 yılında ulu önder Haydar Aliyev'in girişimiyle ‘Şuşa'nın tarihi kısmının tarihi-mimari koru ilan edilmesi’ne ilişkin karar kabul edilmiştir.

"Ermenistan, Azerbaycan'a karşı başlattığı askeri saldırı sonucunda 8 Mayıs 1992'de Şuşa şehrini işgal etmiş ve şehirde halkımızın tarihi-kültürel mirasını yok etme politikası yürütmüştür.

"Ordumuzun kararlı mücadelesi ile tarihi adalet yeniden sağlanmış ve 8 Kasım 2020'de Şuşa şehri işgalden kurtarılmıştır. Şehirde imar ve restorasyon çalışmaları başlatılmış, işgalden kurtarılan topraklarda Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının ilk özel temsilcisi Şuşa’ya atanmıştır.

"Tarihi-kültürel önemi ve Azerbaycan halkı için özel manevi değere sahip olması, Şuşa'ya özel ve duyarlı bir yaklaşım gerektiriyor. Bu bakımdan Şuşa'da kamu yönetimi ve yasal düzenlemenin daha da iyileştirilmesi, sadece şehirdeki tarihi ve kültürel mirasın restorasyonuna ve korunmasına hizmet etmekle kalmayacak, aynı zamanda şehrin sürekli gelişimi için koşullar oluşturacaktır.

"Tarihi görüntüsünün, eski ihtişamının geri kazanılması ve geleneksel zengin kültürel yaşamına kavuşması, aynı zamanda Azerbaycan'ın yüzyıllara dayanan zengin kültürü, mimarisi ve şehir planlama sanatının parlak incisi olarak uluslararası arenada tanıtılması amacıyla Şuşa şehrini Azerbaycan’ın kültür başkenti ilan ediyorum.”

şuşa

Şuşa, Arşın Mal Alan adlı ünlü operetin bestecisi Üzeyir Hacıbey gibi onlarca sanatçı yazar ve şairin doğduğu ve yetiştiği yer olarak biliniyor. 

Gerçekedebiyat.com

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.