Yusuf Kaplan: Olimpos Dağı efsanesi çöktü çare Hira Dağında!

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan aykırı düşüncelerini tavan yaptırarak Olimpos Dağıyla Hıra Dağını karşılaştırdı. Olimpos Dağının temsil ettiği düzensizliğin yenildiğini iddia etti. Bilindiği gibi Hira Dağının çocukları söylemi Cemil Meriç'e aittir. Yusuf Kaplan bunun uygulama zamanının geldiğini düşünmüş olmalı.

news-details
Haberler

"Olympus ruhu, çatışmaya dayalıdır; tanrılar birbirleriyle savaşırlar; insanlar da, koloniler de." diye yazan Yusuf Kaplan, "200 civarında kolonisi vardı Adriyatik’ten Karadeniz’e uzanan Grek dünyasının. Yeknesak bir dünyaydı ama herkes, her koloni neredeyse birbirinin kuyusunu kazmakla, birbirini boğmakla meşguldü: Kaos hükmediyordu Grek dünyasına!" değerlendirmesiyle bugünkü koronavirüs öncesi dünya düzeninin buna benzediğini iddia etti:

Olimpos Dağı

 "(...) Korona öncesi dünyanın geldiği yer de bir şekilde buna benzer bir yerdi: Dünya cehenneme çevrilmiş, hayata ruhsuz, mekanik ilişki biçimleri şeklini verir olmuştu; ama bütün dünya hız, haz ve ayartının kölesine dönüştürülerek, postmodern zamanların katharsis’ini / arınma biçimlerini yaşayarak hem hayata tutunuyor hem de hayattan uzaklaşıyordu."

Korona sonrası dünyaya "kaos üreten Doğu’lu ve Batı’lı Olympusların çocukları mı, kosmos inşa eden Hira’nın çocukları mı çeki düzen verecek, bilmiyoruz." diye soran Kaplan "Hira Dağının çocukları" Müslümanlara görev düştüğünü ve dünyaya "medeniyet barış ve huzur" getirmek için arınıp hazırlanılması gerektiğini yazdı:

Hira Dağı

"(...) Aslolan Mekke’ye varmak, Medine’yi kurmak ve insanlığa bir Hakikat medeniyeti sunmaktır. Hira yolculuğudur bu. Hira’da başlayan direniş, diriliş ve varoluş yolculuğu.... Herkesin kendini, kendi dünyasını yaşayacağı, başkasına ulaşacağı Hakikat medeniyeti yolculuğu yani...."

Gercekedebiyat.com

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..