Yuri Gagarin Nazım Hikmet hayranıydı! İşte Türkiye'yle ilgili düşünceleri

Uzaya giden ilk insan olarak 108 dakika yörüngede kalan kozmonot Yuri Gagarin'in eşi Valentina Gagarina geçtiğimiz günlerde 84 yaşında öldü. dikgazete Moskova muhabiri Fuad Safarov 'Yuri Gagarin ve Türkiye'yle ilgili ilginç bir yazı yazdı.

news-details
Haberler

 

Uzaya giden ilk kozmonot Yuri Gagarin'in  Türklere ve Türkiye'ye bakışı hakkında dikgazete yazarı Fuad Safarov ilginç bir yazı yazdı. Safarov Gagarin'in eşi ve kızının söylediklerini de aktarıyor.

İşte o yazı:

"...12 Nisan 1961 yılı, tarihinde uzaya ilk çıkan Sovyet kozmonot Yuri Gagarin’in eşi Valentina Gagarina geçtiğimiz günlerde 84 yaşında hayata gözlerini yumdu.  Taziyelerimizi dile getirirken, tabii ki bu arada Yuri Gagarin'i de saygıyla anıyoruz. Rusya, her yıl 12 Nisan'da 'Kozmonot Günü'nü kutluyor. Kozmonot Günü, Sovyet kozmonotu Yuri Gagarin'in 12 Nisan 1961'de ilk kez uzaya gidişi anısına kutlanıyor

Örneğin geçtiğimiz yıllarda Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı, Uçak Mühendisi Can Erel'in paylaştığı bilgiye göre, Yuri Örgütlenmesi koordinesinde 7 kıtada, 47 ülkede 174 etkinlik düzenlenirken, Türkiye’de de İstanbul, Aydın ve Ankara’da “Yuri Haftası” dolayısıyla ilgi çekecek toplantılar organize edilmişti.

2017 yılında da Yuri Gagarin etkinlikleri, Türkiye'de 6 eğitim kurumunda  ve 4 farklı şehirde yapılmıştı. Ankara'da faaliyet gösteren Rus Dili Konuşan Gençler Derneği ve Rus Kültür Derneği’nin organizatörlüğüyle her yıl 12 Nisan, Kozmonot Günü kutlanmakta.

Bu arada Gagarin’in, Türkiye ile ilgili neler söylediğini bulmak için yaptığımız araştırmalardan henüz bir sonuç çıkmadı.

 Sadece Rus yazar Anton Pervuşin’in, 2017 yılında yayınladığı "Bir Uçuş ve Tüm Hayatı" kitabında Gagarin'in büyük şair Nazım Hikmet'e hayranlık duyduğu belirtiliyor.  

 Başka bir "sürpriz" açıklama da Gagarin'in kızına ait. 2017 yılında Gagarin'in kızı, Moskova Kremlin Sarayı Müzesi Müdürü Yelena Gagarina, Türkiye'nin Rusya'ya en yakın ülke olduğunu vurgulamıştı.  O yılda Moskova'da Tsaritsino Müzesi'nde "Alev ve Şark Mutluluğu: 1760 - 1840'ların Rus kültüründe Türk izleri" konulu serginin açılış töreninde konuşan Gagarina şu ifadeleri kullanmıştı:

"Türkiye bizim için tarihte sadece savaş ve sürekli çatışma yeri olarak algılanmamalı. Türkiye, aynı zamanda Rusya'da sevilen ve takdir edilen sihirli  baharatlar, muhteşem kumaşlar, güzel kıymetli taşlar demek. Türkiye bizim için en yakın, en tanıdık ve en sevimli Doğu’dur."    

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..