Yeni Kültür Bakanımızın kültürle ne ilgisi var?

O halde niçin bakan yapıldı?

news-details
Haberler

Yeni Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik'in özgeçmişine bakınca kültür ve turizmle uzaktan yakından bir ilgisi olmadığı açıkça görülüyor.
 
Kendi internet sitesindeki özgeçmişine göre Çelik, lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde tamamlamış. Yüksek lisansını Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Siyaset Bilimi alanında yapmış.
 
Kendisini siyaset bilimci, stratejist ve dış politika uzmanı olarak tanımlıyor. NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu ve TBMM Dışişleri Komisyonu üyelikleri görevlerinde bulunmuş. Hâlihazırda Türkiye – ABD Dostluk Grubu Başkanı. Mart 2010 tarihinde AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olmuş.
 
Özgeçmişini okuduktan sonra Başbakanın hangi gerekçeye Ömer Çelik'i Kültür ve Turizm Bakanı yapmış olabileceğini soruyor insan kendi kendine.
 
*
 
Mustafa Kemal, ölmeden iki yıl önce yaptığı  bir konuşmada, “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür.”  demişti. Türkiye’nin ilk Kültür Bakanı Prof Dr. Talat Sait Halman ise Semiha Berksoy Opera Vakfı ödüllerinde yaptığı konuşmada dünyada başka hiçbir liderin böyle değerli bir cümle kurmadığını söylüyordu.
 
Başka bir lider daha var ki, kültürle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir dış politika uzmanını kültür bakanı olarak atadı.
 
Yine o lider, büyük bir azimle Cumhuriyetin "temeli"ni cehalete çevirmeye çalışıyor.
 
Ne de olsa, yıkmak istediğin ne varsa, onu temelinden yıkacaksın ki yeniden inşa edilmeye kalkılmasın.
 
 
Utku Saygı
 
Gerçekedebiyat.com

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..