Vakıfbank Kültür Yayınları yayına başladı

news-details
Haberler


Vakıfbank Kültür Yayınları'nın internet sitesinde "Genel Müdürümüzden" diye yayınlanan yazıda ("Müdürümüzden;" sonra konan bu noktalı virgülün, daha yeni bismillah demiş bir yayınevine yakışmadığını belirtmek isteriz) "vazifemizin bir parçasının da kültür yayıncılığı olduğu Bankamızda uzun yıllar boyunca dile getirilmiştir. Bu fikrin ete kemiğe bürünmesi, daha doğrusu mürekkebin kâğıda kavuşması ise hamdolsun bize nasip oldu. Değerli büyüğümüz ve emektar Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın İsmail Alptekin abimiz, kültür yayıncılığı alanına girmemiz gerekliliğini geçtiğimiz yıl Kasım ayında yineleyerek bugün gelinen noktaya vesile oldu." deniyor.


Yayın Yönetmeni A. Tarık Çelenk


Daha yayın çeşitlerinin hazır olmadığı, yalnızca bir açıklamanın olduğu sitede Genel Müdür Mehmet Emin Özcan imzalı yazıdaki bazı bilgiler şöyle:

"VakıfBank Kültür Yayınları’nın kurulması görevini VakıfBank Kurumsal İletişim Başkanlığımız üstlendi. Bağlı ortaklığımız Vakıf Pazarlama A.Ş. ile birlikte kuruluş çalışmalarını tamamladı. Akabinde değerli dostum Tarık Çelenk, VakıfBank Kültür Yayınları’nın Genel Yayın Yönetmeni olarak atandı.

"Gelişen süreçte Yayın Danışmanımız Dr. Hasan Aksakal, Üretim ve Satış Müdürümüz Hüseyin Esen ve Kıdemli Editörümüz Selim Karlıtekin, VakıfBank Kültür Yayınları bünyesinde göreve başladı. Ardından diğer çalışma arkadaşlarımız da aramıza katıldı ve kuruluş çalışmalarımız tamamlanmış oldu.

"Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sayın Ömer Arısoy da bu süre boyunca yanımızda olmuş, bize güç vermiştir. Sayın Arısoy’a bugüne kadar göstermiş olduğu çabadan dolayı ayrıca şükranlarımı sunuyorum.

"VakıfBank Kültür Yayınları logosunun, kitaplarımızın kapak tasarımının ve kurumsal kimliğimizin oluşturulması sürecinde birlikte çalıştığımız usta sanatçı Bülent Erkmen beyefendiye emekleri ve özverili çalışmaları için ayrıca teşekkür ediyorum.

"(…) Logomuzda yer alan 'vb' ibaresini 'Ve Benzersiz' olarak yorumladık. Kültür yayıncılığı alanında benzersiz güzellikte, saygın, altyapısı güçlü ve seçkin işler yapmak arzusundayız. Yayın politikamız doğrultusunda toplumu aydınlatan, şuuru yüksek, ufuk açıcı, nitelikli eserlerle okurların karşısına çıkacağız."Kültür-sanat yaşamını önce milli, ardından evrensel düzeyde zenginleştirip yaygınlaştırmak, emanet edilen varlık ve değerleri koruyup geliştirerek gelecek nesillere aktarmak, kuruluşumuzdaki temel hedeflerimizdir. Besmele çektik ve yola çıktık. Allah cümlemizin yardımcısı olsun.

"(…) TÜİK araştırmasına göre kitap, ihtiyaçlar listesinin 235. sırasında. UNESCO verilerine göre kitap okuma alışkanlığında 86. sıradayız. Bu tablonun olumlu yönde değişmesine katkıda bulunmak amacındayız.

"(…) VakıfBank Kültür Yayınları’nda ağırlıklı olarak tarih, felsefe, insan ve toplum bilimleri, sanat, iktisat, klasikler ve akademik nitelikteki kitapları neşredeceğiz. Yabancı dillerden tercüme edeceğimiz kitapların yanı sıra çocuklara yönelik eserleri de okurlarımıza sunacağız.

"Çok satandan ziyade senelerce okunacak ve özenle saklanacak kitapların yayıncısı olma arzusuyla yol çıktık. Fakat elbette geniş kitlelere hitap eden kitaplara da gündemimizde yer vereceğiz. Ümitle, heyecanla, arzuyla açılıp zihinlere ve gönüllere zenginlik üstüne zenginlik kazandıracak her edebi çalışma ilgi alanımızda olacaktır. Ayrıca ülkemizdeki kıymetli eserlerin tercümelerini yaparak yurt dışına dağıtımını sağlayacak ve milli kültürümüzün uluslararası düzeyde tanıtılmasına aracılık edeceğiz.

"İrfanı hayalleri kadar yüksek, fikri özü gibi halis, ilmi tarihi kadar kuvvetli, merakı ise göz bebekleri gibi canlı nesillere karşı bir sorumluluğumuz var. Bu sorumluluk en kıymetli yükümüzdür.

"Yeni neslin dijital mecralarla fazlasıyla haşır neşir olduğu hepimizin malumu. Dolayısı ile yeni neslin kitap okuma alışkanlığının da dijital alanlara kaydığını göz ardı etmemiz mümkün değil. Biz de günümüz teknolojisinden azami ölçüde faydalanacak ve dijital kitap yayıncılığı da yapacağız. Kitapseverlerin dilediği her ortam ve şekilde kitaplarımıza ulaşması için gereken çabayı göstereceğiz. Yine sesli kitap hizmeti vermek de orta vadeli hedeflerimiz arasında bulunmaktadır."

GERCEKEDEBİYAT.COM

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..