Uğur Mumcu nerelerde anılıyor?

24 Ocak 1993’te bombayla katledilen yazar Uğur Mumcu’yu, ölümünün 20. yılında özlemle anıyoruz

news-details
Haberler

ANKARA: Uğur Mumcu için ilk tören, bugün saat 10.30’da, Batıkent Uğur Mumcu Parkı’ndaki Mumcu Anıtı’na çelenk koyulması ile başlayacak. Ardından Mumcu’nun ailesi ve sevenleri, saat 12.00’de, Uğur Mumcu Sokağı’nda bir araya gelecek. Burada Mumcu’nun öldürüldüğü sokakta sevenleri karanfil ve mumlarla Mumcu’yu anacak. Saat 14.30’da da Mumcu’nun Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki gömütü başında anma töreni yapılacak.

 

İSTANBUL: Mumcu’yu anmak için ilk etkinlik Sarıyer Belediyesi tarafından “Unutmadık” başlığıyla Uğur Mumcu Parkı’nda düzenlenecek. Saat 13.30’da demokrasi şehitleri için yapılacak olan saygı duruşu ile başlayacak olan etkinlikte, Mumcu’nun yaşamını ve fikirlerini anlatan sinevizyon gösterimi gerçekleştirilecek. Konuşmaların yapılacağı etkinlikte, çeşitli müzik dinletileri sunulacak. Akşam saat 18.00’de ise “Cumhuriyet ve Emek Birlikteliği” tarafından Harbiye Uğur Mumcu anıtına yürüyüş düzenlenecek. Şişli Cami önünde toplanarak “Aydınlarımız için, aydınlık Türkiye için” başlığıyla yürüyecek olan gruptakiler ellerinde Uğur Mumcu posterleri ve meşalelerle yürüyecek.

 

Mumcu için Kadıköy Belediyesi tarafından da saat 20.00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde Uğur Mumcu ve tüm demokrasi şehitleri için anma gecesi düzenlenecek. Gazeteci Fikret Bila’nın konuşmacı olarak katılacağı gecede Selda Bağcan ve Sadık Gürbüzkonser verecek. CHP Şişli örgütü ise saat 19.30’da ilçe binası önünde toplanacak. CHP’liler ellerinde meşalelerle saat 20.00’de Harbiye Uğur Mumcu anıtına yürüyecek. Kartal Belediyesi de 27 Ocak’ta “3. Uğur Mumcu” koşusu düzenleyecek.

 

İZMİR: TOBAV’ın, başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çok sayıda örgüt desteğiyle düzenlediği etkinlik, saat 20.00’de İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Etkinliğe konuşmacı olarak Cumhuriyet gazetesi İzmir Temsilcisi Serdar Kızık, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, sanatçı Gülsen Tuncer ve gazeteciler Uğur Dündar, Soner Yalçın, Ümit Zileli katılacak. TOBAV Çocuk Korosu da programa şarkılarıyla eşlik edecek. CHP Konak Gençlik Kolları’nın düzenlediği anma programı da saat 12.00’de, ilçe binasında yapılacak. Programda gazetemiz İzmir Temsilcisi Kızık konuşacak.

 

ANTALYA: Antalya Barosu’nun geleneksel hale getirdiği “Uğur Mumcu Anma Töreni ve Özel Hukuk Ödülü” etkinliği AKM Aspendos Salon’da yapılacak. Uğur Mumcu Özel Hukuk Ödülü bu yıl Tunceli’de başından vurularak şehit edilen Ovacık Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun’un ailesine verilecek. Gecede bir de müzik dinletisi gerçekleştirilecek.

 

ADANA: Sendikalar ve demokratik kitle örgütleri 24 Ocak’ta Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanarak Atatürk Anıtı’na yürüyücek. Uğur Mumcu anıtı yapılması talebini bir kez daha yineleyecek olan demokratik kitle örgütleri, daha sonra Mumcu için bir sinevizyon gösterisi ve anma konferansı düzenleyecek.

 

SAMSUN: 12.30’da Uğur Mumcu Parkı’nda siyasi partiler, sendikalar ve demokratik kitle örgütleri anma töreni düzenleyecek.

 

ESKİŞEHİR: Saat 12.30’da ADD öncülüğünde Eskişehir’deki sivil toplum temsilcileri Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunacak.Atatürk Anıtı’na çelenk sunacak.  

 

Gercekedebiyat.com

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..