Turgay Gönenç'in ardından...

news-details
Haberler

Şair, yazar ve ressam Turgay Gönenç 9 Şubat 2019 Cumartesi günü İzmir'de hayatını kaybetti. 

80 yaşında hayata veda eden Turgay Gönenç 10 Mart 1939’da Tokat’ta doğdu. 1959’da Haydarpaşa Lisesi'nden, 1963’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu.

İzmir İstatistik Bölge Müdürlüğü yaptı ve bu görevden 1968’de ayrıldıktan sonra Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinde öğretim üyesi olarak çalıştı. Resim yaptı ve ilk sergisini 1955’te İzmir’de açtı. Özel dersler verdi, TRT İzmir Radyosu’nda “Ege’den” (1955) ve “Şiir Tadında” (1998) adlı programları hazırladı.

1955’te Gece Postası gazetesinde haftalık yazılar yazmaya başladı. Şiir ve yazıları 1968’den itibaren Yelken, Pazar Postası, Seçilmiş Hikâyeler, Dost, Papirüs, Sanat Olayı, Gergedan, Gösteri, Değişim, Adam Sanat, Türk Dili, Yazko Edebiyat ve Hürriyet Gösteri gibi dergilerde yer aldı.

İngilizceden şiir kitapları çevirdi. Bazı şiirleri Arapçaya çevrildi. "Yüzün Senin" adlı kitabı Natıroğlu Yazın Ödülü birinciliğini (1984), 1998’de TÜYAP İzmir Kitap Fuarı Eleştiri Onur Ödülünü kazandı.

Salah Birsel, Ah Beyoğlu Vah Beyoğlu kitabında Turgay Gönenç'in İstanbul'da lise yıllarında Baylan Pastanesi portresini şöyle yazmıştı:

"Turgay Gönenç’in antresi de aşağı yukarı 1956 yılındadır. Gönenç, Baylan’da ışır ışımaz, basılı yayınlar uzmanlığına atanır. Canlı bir kitaplıktır o. Bir kitabın hangi yayınevinde basıldığını, ne kadar sattığını, hangi kitapta hangi şiirin bulunduğunu öğrenmek isterseniz ona başvurmanız gerekir. Kim kimden ne yürütmüşse, bunu bilen de Turgay’dır. Turgay, size Cemal Süreya’nın Yeditepe’de çıkan ‘Bun’ adlı şiirinin Üvercinka adlı kitaba alınırken iki dizesinin baskı dışı tutulduğu haberini de verir."

 

ESERLERİ

Şiir

Bozgunda (1962), Ben Severek Büyürüm (1973), Yüzün Senin (1983), Gece ve Genç Kız (1994), Kuşların Göçerken Çizdikleri (Toplu Şiirleri, 1994)

Deneme-Eleştiri

Zamanın Sularında-Tarihsiz Günlükler (1989), Beni Irmak Boylarına Götür Anne (1998), Taşın İçinde Gizlenen (2000), İskelenin Altındaki Deniz (2004).
 

Monografi

Nedim Gündür (1993).
 

Yıllık

İzmir İl Yıllığı (1969).
 

Antoloji

İkinci Yeni Şiir Antolojisi (Mehmet H. Doğan ile, 1969), Hoşbulduk Selim Dede.
 

Çeviri

Öfke (J. Osborn’dan), Oza (A. Voznesenski’den, Mehmet H. Doğan ile), Şiirler (Abdülvahap el-Beyati’den), Baile Kıyılarında (W. B. Yeats’den)

 

(Turgay Gönenç'in hayatını anlattığı mükemmel konuşmayı Sonay Teker'in sayfasından okuyabilirsiniz…)

GERCEKEDEBİYAT.COM


Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..