Tek Başınalık / Ella Wheeler Wilcox

news-details
Şiir

Gül, dünya seninle gülecek gülersen,

Ağla, yalnız ağlayacaksın ağladığında.
Yaşlı ve üzgün dünya neşesini geri almalı
Fakat dertleri saymakla bitmeyecek kadar çok

Sen şarkı söyle, tepeler sana yanıt verecektir
Derin bir of çek, nasılsa havaya karışır her şey.
Neşeli bir sese etrafına doluşan dağ perileri
Endişeli bir ses gelirse ortalıktan çekilir.

Neşelen, erkekler böylece peşinden koşar
Kederlen, hepsi birden yanından kaçacaktır.
Onlar senin bütün hazlarını bilmek ister
Fakat senin kederlerine ihtiyaçları yoktur.

Keyifli ol, birçok arkadaşın olacaktır yanında
Hüzünlen, hepsini birden kaybedeceksindir.
Senin ab-I hayat şarabını reddeden kimse yok
Fakat sen hayatın anlamını yalnız içmelisin.

Şölenler ver, salonların kalabalık olacaktır
Çapkın ol, dünyan su gibi akıp gidecektir
Başarılı ve verici ol, bu ayakta kalmana yardım eder
Fakat ölürken sana hiçbir erkek yardım edemez

Zevkin koridorlarında hep bir boş oda vardır
Gidiyoruz bir uzun ve azametli tren içinden
Ama hepimizin dosyaları teker teker işlenmeli
Çekilen acıların ve sızıların dar geçitleri üstünden

Ella Wheeler Wilcox

(Çeviri: Fadıl Oktay )

 

ELLA WHEELER WILCOX KİMDİR

(5 Kasım 1850 - 30 Ekim 1919) Amerikalı yazar ve şair. Eserleri arasında "Gülmek ve dünya seninle gülüyor; ağlamak ve yalnız ağlamak" dizelerini içeren Tutku ve Yalnızlık Şiirleri yer alıyor. Otobiyografisi, Dünyalar ve Ben, ölümünden bir yıl önce 1918'de yayınlandı.

 Ella Wheeler, 1850 yılında dört çocuğun en küçüğü olarak Janesville'in doğusunda, Wisconsin'deki Johnstown'da bir çiftlikte doğdu. Aile, daha sonra babasının başarısız iş istekleri ve spekülasyonları nedeniyle servetini kaybettikten sonra Madison'un kuzeyinde taşındı. Wilcox'un ailesi çocuklarını birer entelektüel olarak okuttu ve İngiliz dilinin ayrıntılarına vakıf oldular. Çocukluğu sırasında Wilcox, daha sonra yazdığı yazıları (özellikle William Shakespeare, Arap Geceleri , John Gilpin ve Güllüver'in Seyahatlerinin Diverting History ) yanı sıra kitap ve gazeteler okuyarak kendini eğitti. 

13 yaşındayken ilk şiiri yayınlandı. The New York Mercury'ye olan aboneliğini kaybettikten ve yeniden abone olamayan Wilcox, bir edebiyat eseri yayınlayabilirse, en azından eserinin basıldığı kağıdın bir kopyasını alacağını düşündü. Gönderdiği eser kayboldu ve Wilcox daha sonra şiirin konusunu bile hatırlayamadığını itiraf etti. Wilcox, liseden mezun olduğu zaman kendi eyaletinde bir şair olarak tanınıyordu. 

Şiiri "Dünyanın Yolu" ilk kez The New York Sun'un 25 Şubat 1883 sayısında yayınlandı. Şiirin ilhamı, Valinin Madison, Wisconsin'deki açılış balosuna katılmak için seyahat ederken geldi. Kutlamaya giderken, ondan koridorun karşısında oturan siyah giyinmiş genç bir kadın vardı. Kadın ağlıyordu. Bayan Wheeler yanına oturdu ve yolculuğun geri kalanında onu teselli etmeye çalıştı. Geldiklerinde şair o kadar depresifti ki planlanan şenliklere zorlukla katılıyordu. Aynada kendi parlak yüzüne bakarken, aniden kederli dul kadını hatırladı. O anda "Yalnızlık"ın açılış satırlarını yazdı:

Gül ve dünya seninle birlikte gülsün 
Ağla ve yalnız ağla.
Çünkü üzücü yaşlı yeryüzünü ödünç almalı
Ama kendi başına yeterince sıkıntı var

Şiiri bir dergiye gönderdi ve 5 dolar aldı. Kısa bir süre sonra Mayıs 1883'te tüm şiirlerini Tutku Şiirleri kitabında toplandı.

1884'te Connecticut'da Meriden Robert Wilcox'la evlendi. Long Island Sound üzerine inşa ettikleri iki ev, birkaç kır evi ile birlikte "Bungalow Court" olarak bilinirdi ve orada edebiyatçı ve sanatçı arkadaşlarıyla uzun toplantılar yaptılar. Doğumdan kısa süre sonra ölen bir çocuğu, bir oğlu vardı. 

Evlendikten kısa bir süre sonra ikisi de teoloji yeni düşünce ve maneviyatla ilgilenmeye başladılar.

Robert ve Ella Wheeler Wilcox birbirlerine kim erken ölürse geri dönüp diğeriyle iletişim kuracağına söz verdiler. Robert Wilcox, otuz yılı aşkın bir evlilikten sonra 1916'da öldü. Ancak Ella haftalarca onun gelip kendisiyle ilişki kurmasını bekledi. Ondan herhangi bir mesaj almadıkça gittikçe daha da yoğunlaşan kedere gömülüyordu. Kaliforniya'ya giderek Astrolog Max Heindel'i görmek için Kaliforniya'ya gidip yardım istedi.  Bu toplantıdan şunları yazdı:

"Kaliforniya'daki Rosicrucian Felsefesi'nin lideri Max Heindel ile konuşurken, yoğun kederin etkisine girdim. Wilcox dünyada gizli şeylerin olduğuna çevredekileri inandırmaya çaba harcadı. Yayıncı Elizabeth Towne'e göre, pozitif düşünce ile dolu eserleri Yeni Düşünce Hareketi'nde popülerdi ve 1915'e kadar Yeni Düşünce Hakkında Bildiklerim adlı kitabında 50 000 kopya basıldı."

Aşağıdaki ifade, Wilcox'un Yeni Düşünce, maneviyatçılık ve reenkarnasyona inanan teosofi inancını benzersiz bir şekilde harmanlıyor:

"Bugün burada düşündüğümüz, davrandığımız ve yaşadığımız gibi, topraklarımızı terk ettikten sonra evimizin yapılarını, ruh alemlerini de inşa ediyoruz. Gelecekteki yaşamlar için karma bir hayat bu; gelecek binlerce yıl, bu dünyada ya da diğer gezegenlerde. Hayat, ölümün yaşamın ve emeğin bir devamı olmaktan çıktığı bilgisine geldiğimizde, bu bizim için yeni bir ilgi ve onur..."

Otobiyografisinde son sözleri şöyledir: "Bu güçlü depodan (Tanrı'nın ve Ruhsal Varlıklar hiyerarşilerinden), dünyanın bu hazırlık odasından geçerken bilgelik ve bilgi toplayabilir, ışık ve güç alabiliriz, bu da baba evindeki sayısız konaktan sadece biri. Bunları düşün."

Ella Wheeler Wilcox şiddetli bir hayvan hakları savunucusuydu. 30 Ekim 1919'da Connecticut, Short Beach'te kanserden öldü.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..