Tarık Dursun K. Öykü Ödülü töreninde neler konuşuldu?

Tarık Dursun K., çok eski bir hikaye yazarı olarak hikayenin itibar yitirdiğine inandığını ancak bu tür yarışmaların olumlu katkı yapacağını hem umduğunu hem de dilediğini söyledi.

news-details
Haberler

Karşıyaka Belediyesi’nin hikaye dalında büyük yazar Tarık Dursun K. adına düzenlediği yarışmada dereceye girenlerin ödülleri düzenlenen törenle verildi.

Ziya Gökalp Kültür Merkezi’nde 1 Aralık 2012 Cumartesi günü yapılan törene İzmir Vali Yardımcısı Ardahan Totuk, Karşıyaka Belediyesi Meclis üyeleri, İzmir ve çevre illerde yaşayan bazı yazarlar ile vatandaşlar katıldı. 

Karşıyaka Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Şair ve eleştirmen Veysel Çolak, açış konuşmasında, "Yazar – şair – gazeteci – sinemacı - araştırmacı Tarık Dursun K.’nın 100’ün üzerinde birbirinden değerli kitapla Türk edebiyatının ölümsüzleri arasında yerini aldı. Adına düzenlenen yarışma, onun yolundaki hikayecilerin teşvik edilmesi amaçlanmıştır.  Homeros Edebiyat Ödülleri kapsamında düzenlenen Tarık Dursun K. hikaye yarışmasına 146 eserle başvuru yapılmış ve yapılan değerlendirme sonucu Ahmet Yıldız’ın 'Yaratma Gecesi' adlı hikayesi birinciliği kazandı."Seçici kurul Başkanı Yazar Özcan Karabulut da yarışmaya 146 öykünün katıldığını belirterek, “Bu yarışmalar Türkiye'nin ve Karşıyaka’nın kültürel yapısına önemli katkı sağlamaktadır. Edebiyatçılar adına Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’a teşekkür ediyorum. Emeği geçenleri kutluyorum" diye konuştu. 

 

Birincilik ödülünü İzmir Vali Yardımcısı Ardahan Totuk verdi. Totuk, konuşmasında "Edebiyatın bir ulus yaratmada olduğu gibi ulusal bütünlüğü sağlamada da önemli bir işlevinin olduğu"nu vurguladı.

 

Ahmet Yıldız, teşekkür konuşmasında edebiyat yolunun yazarı yorgun düşüren, dayanma gücünü zorlayan bir yol olduğunu, yıllar sonra katıldığı bu yarışmada; yaşanılan berbat dünyada insan tipinin aslında hep çocuk kaldığını ve onurlandırılmaya ne kadar gereksinim duyduğunu bir kez daha anladığını söyledi.

Üçüncü olan İbrahim Karaoğlu ise "Bu yarışmaya katıldığı öyküsüyle biraz da kendisini tanımak, içsel bir yolculuğa çıkmayı denediği"ni belirtti.

Tören boyunca ilgi odağı olan, katılımcıların ısrarlı kitap imzalama isteklerini karşılamaya çalışan Tarık Dursun K., yaptığı açıklamada, çok eski bir hikaye yazarı olarak hikayenin itibar yitirdiğine inandığını ancak bu tür yarışmaların olumlu katkı yapacağını hem umduğunu hem de dilediğini söyledi. 

Tarık Dursun K., “Karşıyaka Belediyesi gerçekçi bir tutum içerisinde benim adıma da bir hikaye yarışması düzenlemiş. Kendilerine teşekkürü borç biliyorum. İnşallah buradan derece alarak çıkanlar hikayeye devam ederler, hikayeyi başıboş bırakmazlar ve beni de sevindirirler” dedi.

Tören bir kokteylle devam etti.

 

Gerçekedebiyat.com

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..