Sedat Simavi Ödül Töreninde Rezalet

Albayrak, bu saldırının da liberallerin içindeki faşizmi gösterdiğini dile getirdi

news-details
Deneme

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nce düzenlenen Sedat Simavi Ödülleri düzenlenen törende dağıtıldı.

 
 
 
"Televizyon Dalı"nda Orhan Pamuk'un "Masumiyet Müzesi"nin belgeselini yapan Demet Haselçin ödül konuşması yaparken, izleyiciler arasında bulunan eleştirmen arkadaşımız  Sadık Albayrak,  "Savaş kışkırtıcısı bir yazarın eserinin ödüllendirilmesini kınıyorum" diye bağırdı. Daha sonra Sedat Simavi Vakfı yöneticisi olan bir şahsın çirkin bağırtısı sonunda Albayrak'a karşı çirkin saldırı gerçekleşti. Tek başına, bu saldırılara fiili olarak da kahramanca karşı koyan arkadaşımız Sadık Albayrak olayla ilgili açıklama yaptı.

Masumiyet kelimesi ve Orhan Pamuk’un isimlerinin yan yana gelmesine karşı gösterdiği tepkiye “çık dışarı” sesleri ve “saldırı” ile yanıt verildiğini belirten Albayrak, bunun AKP iktidarının tavrını yansıttığını söyledi. NATO sözcüsü gibi davranarak Esad’a ölüm tehdidi savuran bir yazara ilişkin esere ödül verilmesine doğal bir tepki gösterdiğini belirten Albayrak, verilen ödülü kınadığını ifade etti.

AKP’nin kendisini protesto edenlere saldırı ve susturma şeklinde yanıt verdiğini vurgulayan Albayrak, bu saldırının da liberallerin içindeki faşizmi gösterdiğini dile getirdi.

Cezaevlerinde yüzün üzerinde gazeteci bulunurken ödülün böyle bir esere verilmesinin kabul edilemez olduğun belirten Albayrak, daha önce de elinde sahte belgelerle gezen Mehmet Baransu’ya ödül verildiğini hatırlattı.

Orhan Pamuk belgeseline kimlerin ödül verdiği ise merak konusu!

(Haberin videosu)

 

Radyo ve televizyon dalında ödül veren seçici kurul şu kişilerden oluşuyor: Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Sibel Güneş (Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri – HTV İç Yapımlar Direktörü),  Dr. Gökmen Karadağ (TV8 Danışma ve İcra Kurulu Üyesi – Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi), Prof. Dr. Neşe Kars (İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Başkanı), Turgay Olcayto (Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili), Yrd. Doç. Dr. Erkan Oyal (Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı), Süleyman Sarılar (Kanal D Haber Direktörü), Prof. Dr. Orhan Tekelioğlu (Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü Başkanı), Dr. Recep Yaşar (TRT Araştırmacı, İletişimci)
 
*
Edebiyat dalında ödül alan Ahmet Cemal'i kutluyoruz.
 
 
Gerçekedebiyat.com

 

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..