Şairimiz Recep Yılmaz'ın ardından şiirlerini okumak...

news-details
Haberler

 
Gerçekedebiyat'ın, şair ve yazarların, tüm insanların dostu, iyi şair Recep Yılmaz'ı 3 Mart günü amansız lanet hastalıktan kaybettik.

Şiirleriyle geç tanıştık. 2018'in yaz aylarında gönderdiği ard arda iki şiir bizi şaşırttı.

Daha önce tanımadığımız ve şiir için teşvik etmediğimiz için üzüldük. 2018'in Ocak ayında da bir öyküsünü yayınlamıştık.

Kendisiyle yüzyüze gelemedik. Ankara'daki imza etkinliğine kızını göndereceğini söyledi son anda. Öyle kaldı.

Yalnızca fotoğrafına bakarak bile ne kadar iyi bir insanla karşı karşıya olduğunuz anlaşılan ender birisiydi.

Çok üzgünüz.Öyküsü ve şiirlerini okumak için üzerlerine  tıklayınız..
.Cenazesi 4 Mart günü arkadaşları ve dostları tarafından 
Marmara Üniversitesi İlahiyat Camiinde kılınan ikindi namazını müteakip İhlamurkuyu Mezarlığına defnedildi. 

Hakkında söylenenler:

Sevgili dostlar... Son bir hafta içinde sinema emekçisi Aytaç Arman ve şair-yazar Hüseyin Atabaş'ın acısıyla kavrulmuştuk. Az önce eşinden aldığım habere göre, sevgili Recep Yılmaz arkadaşımız aylardır verdiği yaşam mücadelesine yenik düşmüştür. 

Değerli ağabeyimiz Hüseyin Atabaş gibi Recep Yılmaz arkadaşımız da Yaşam Sanat dergimizin Şiir Özel Sayısı'nda şiirleriyle yer alıyordu! Ne yazık ki, o da göremeyecek bu sayıyı.
Aşağıda, eşinden aldığım mesajı yayınlıyor, üzüntümü ve sabır dileklerimi ailesine ve dostlarına iletiyorum:
"Eşim Recep Yılmaz hakkın rahmetine kavuştu. Cenazesi yarın Marmara Üniversitesi İlahiyat Camiinde kılınacak ikindi namazını müteakip İhlamurkuyu Mezarlığına defnedilecektir. Seda Yilmaz"
(Duran Aydın)
 
Değerli dostum, arkadaşım, kardeşim Recep Yılmaz’ı maalesef kaybettik. Meslektaş demeyi unuttum ama aynı meslekte olmamız nedeniyle tanışsak da arkadaşlığımız edebiyat dünyası ile pekişip dostluğa dönüştü. Meslekte ben üstat olduğum için Recep bana üstat derdi ama edebiyatta o üstattı. İlkokuldan beri okuyan biri olarak Recebin öykü ve romanlarını okuduğum zaman çok şaşırmıştım. Eserlerindeki muhteşem betimleme ve benzetme sanatına hayran kalmıştım. Roman, öykü ve şiirlerini büyük bir beğeni ve zevkle okudum. Gerçek yaşamı da eserlerindekinden farklı değildi, sık yazışırdık bir gün uzun bir edebi sohbetten sonra Üstat “dönüp okudum da sohbetimiz edebiyat dersi gibi olmuş J” demişti. Gerçekten, dünya edebiyatından, yerel dergilerde çıkan öykü şiirlere kadar konuşurduk.
Recebin insani yönüne diyecek bir şey bulamıyorum hep iyilikten dostluktan güzellikten yanaydı ne maddiyata ne de mesleki kariyerlere önem verirdi. Kimseyle uğraşmazdı, en çok uğraştığı Adil’di sonra Hayriye (roman kahramanları) “Üstat bugün yine Adil’le didiştim” derdi ben de “artık uğraşma adamla gayet mükemmel oldu..” derdim ama bıkmadan usanmadan devam ederdi.
Toplumsal olaylara, yanlışlara sanatçı ruhuyla duyarlıydı ama naif kişiliğiyle şahıs bazında kimse hakkında konuşmazdı, umursamazdı zaten. 
İyi dost iyi arkadaştı İrecep (ben bazen ona İrecep derdim o da bana bacım derdi), tesellim huzurlu bir hayat sürmesi. Gerek eşi gerekse çocukları gerçekten pırıl pırıl insanlar, Recebin her zaman (iyilikte zorlukta) yanında oldular. Hiç biri “yazma da iki mükellef daha al” demedi hatta yazmasına destek verdiler. (ki Recep de memnuniyetini hep dile getirmiştir.) Hastalığı aşamasında hem hastane ortamında en iyi doktorlara götürülüp yapılması gereken her şey yaptırıldı hem de evde en iyi şekilde bakıldı. Üstelik yüksünmeden. Eşinin onu öpe koklaya baktığına bizzat şahit oldum. Dilerim bir daha acı görmeden huzurla yaşarlar.
Hastalığın ilerlemesinden sonra yazışamaz olduk. Keşke tüm yazdıklarını saklasaymışım hepsi edebi birer mektup gibiydi. Son mektubunu paylaştığımda bu daha iyi anlaşılacak. 
Artık dualarımızdasın sevgili Recep, sevgili kardeşim… (Belgin Özet Şatıroğlu)

Recep YILMAZ
<recepyilmaz22@hotmail.com> 11 Haziran 2018 17:07
Alıcı: Belgin ŞATIROĞLU <belginsatiroglu@gmail.com>
Yanıtla | Yanıtı tüm alıcılara gönder | Yönlendir | Yazdır | Sil | Orijinali göster
Sevgili güzel ve güzel kalpli dostum, 
Yaşamı seviyor ve güzel yanlarından bakıyoruz. Öyküye şiire tutkunluğumuz da bundan olmalı. Son zamanlarda kafamda birkaç lirik fonlu öykü mayası oluşmuştu ama yazmaya gücüm olmadı. Aklım yağmurdan sonra güneşe serilmiş buharlı tarlalar gibi öykü tohumlarını alıyor toprağına. Ama azıcık gücüm olsa. Yazmak ne muhteşem bir eylemmiş meğer...
Neyse uzatmayım. Türker Hoca ameliyatı çarşamba gününe erteledi. Yarın yatıyorum hastaneye. İyi dileklerin için çok teşekkür ederim. Daha sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle
Sevgi ve selamlarımla
Dostun kardeşin Recep
 
Hayati Baki bir gönderi paylaştı.
3 Mart, 15:48 · 
şair dostumuz sevgili recep yılmaz'ı da kaybettik! ruhu uçmağda sevinçle yaşasın!
recep yılmaz: 1963 yılında bolu-göynük pelitçik köyünde doğdu; ilkokulu köyünde, ortaokulu, eskişehir ve kaynarca'da, liseyi devlet parasız yatılı olarak eskişehir atatürk lisesi'nde tamamladı; istanbul üniversitesi iktisat fakültesi ekonomi bölümü'nden mezun oldu; istanbul üniversitesi sosyal bilimler enstitüsü'nde mâlî hukuk dalı'nda yüksek lisansını yaptı. bir süre maliye bakanlığı'nda merkezî denetim elemanı olarak çalıştı; sonra, serbest olarak çalıştı; ilk şiir ve öyküsünü eskişehir sakarya gazetesinde yayımladı; şiir, öykü, deneme ürünleriyle son zamanların parlak edebiyatçıları arasında idi: varlık, sincan istasyonu, ekin sanat, akatalpa, şehir, eliz edebiyat, berfin bahar, sanat yaprağı, kurşun kalem, yaşam sanat, galaprera öykü fanzin, lacivert, patika, tmolos edebiyat,...vb dergilerde ürünleri yaymlanıyordu. recep yılmaz'ın deneme: "karanfiller kanarken, 2016", öykü: "kül ve nal, 2017", şiir: "atlar ölünce, 2018" eserleri mevcuttu. dostumuz, yarın istanbul'da toprağa verilecektir!: ruhu şad olsun! alaş  (Hayati Baki)
 
Yazışmalarımızdan bazı bölümler: 
Recep Yılmaz kimdir?
 
 GERCEKEDEBİYAT.COM


Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..